News

monikakryemadhi14062013

Kryesuesja e listës së kandidatëve për deputetë të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Lezhës, Monika Kryemadhi, e shoqëruar nga disa prej kandidatëve dhe nga kryetari i LSI-së së Lezhës, Viktor Tushaj, ka zhvilluar një bashkëbisedim me banorë në Komunën e Shëngjinit në Lezhë.

Gjatë fjalës së saj në këtë takim znj. Kryemadhi deklaroi se se 23 qershori është një datë shumë e rëndësishme për të gjithë shqiptarët pasi është data ku shqiptarët më votën e tyre do të vendosin t’i japin një herë e mirë fund tranzicionit në vend. Nuk mund ta mohojmë atë se çfarë është bërë deri më tani por ne mendojmë se shqiptarët meritojnë të ecin më shpejt, ju në Komunën e Shëngjinit meritoni të ecni më shpejt. Nuk kemi më kohë për të pritur. Ka ardhur koha t’i japim fund tranzicionit”, tha ajo.

ilirmeta14062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga kandidatët për deputetë të LSI-së në Qarkun e Durrësit, Lefter Koka dhe Edmond Panariti, ka zhvilluar takime me qytetarët në këtë qark. Fillimisht z. Meta u ndal në një bashkëbisedim me banorët në zonën e Vollgës. Më pas ai mori pjesë në një takim entuziast me qindra banorë, takim i organizuar në sheshin para stadiumit “Niko Dovana”.

Në komunikimin e tij me qytetarët durrsakë Lideri i LSI-së deklaroi se për LSI-në 23 qershori është shumë i rëndësishëm sepse fitorja duhet të jetë sa më solide pasi sipas tij vetëm kështu do të mund të bëhen reforma sa më solide për përmirësimin e jetës së qytetarëve të Duurrësit, të të gjithë qytetarëve shqiptarë.

edmondhaxhinasto13062013

Kandidati për deputet ne qarkun e Elbasanit Z. Edmond Haxhinasto mori pjese ne nje konference per mjedisin te organizuar nga qendra e edukimit mjedisor EDEN  te sponsorizuar nga Ambasada e Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe Austrian Development Cooperation.

"Duke pasur parasysh permasat e problemit te mjedisit ne Elbasan do kisha dashur qe ky aktivitet te kishte terhequr nje vemendje me te gjere, te te gjithe spektrit politik ne El, edhe te elementeve te tjere te shoqerise civile" tha Haxhinasto.

ilirmeta13062013-1

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga kandidatët për deputetë të LSI-së në Njësinë Bashkiake nr. 8 në Tiranë, Dritan Ylli dhe Matilda Tyli, ka zhvilluar një takim mjaft entuziast me banorët në këtë njësi. Në fjalën e tij z. Meta ka falënderuar ekipin e LSI-së që punon në njësinë 8 për frymën e bashkëpunimit që rrezaton në të gjithë komunitetin për lidhjet e forta dhe në rritje që ka me të gjithë banorët dhe shtresat e kësaj njësie. “Ndaj besoj se mbështetja për Dritan Yllin si kandidat për deputet i LSI apo për Matildën është domethënëse dhe do të reflektohet në përfaqësimin e të gjithëve ju në qeverisjen e ardhshme. Pak ditë na ndajnë nga zgjedhjet e 23 qershorit, që janë tepër të rëndësishme.

ilirmeta13062013

Ilir Meta: Për ne punësimi dhe fuqizimi ekonomik i gruas ka qenë dhe mbetet një çështje shumë e rëndësishme derisa të bëhemi një shoqëri e standardeve evropiane me një barazi të plotë gjinore. Në fund të fundit fuqizimi ekonomik i gruas sjell barazi reale në shoqëri, në familje, në komunitet kudo.

Lidhur me koalicionin e mëparshëm ne e filluam me integrimin dhe për katër vite u arrit liberalizimi i vizave ku roli ynë ka qenë tepër aktiv. Unë kam qenë edhe koordinatori i përmbushjes së të gjithë detyrimeve dhe e mbaruam përsëri me integrimin sepse para pak javësh përsëri parlamenti atëherë kur askush nuk e mendonte i votoi tre ligjet. U bë shumë mirë dhe është një kontribut i të gjithëve. Kjo tregon shumë qartë që LSI është një forcë që integrimin e ka pasur dhe e ka prioritet dhe angazhimin konkret.

ilirmeta11062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, zhvilloi një tur takimesh në Rrethin e Lushnjës. I shoqëruar nga kryesuesi i listës së kandidatëve të LSI-së në Qarkun e Fierit, kandidat për deputete, Petrit Vasili, Lideri i LSI-së u ndal në komunat Tërbuf, Krutje, Gradisht, Golem Lushnjë etj.

Në bashkëbisedimin e tij me qytetarët e pranishëm në këto takime z. Meta u ndal në veçanti në programin e LSI-së për rimëkëmbjen dhe zhvillimin e bujqësisë. Z. Meta tha se mbështetja për bujqësinë deri tani ka qenë shumë minimale. Ai u shpreh se LSI do të marrë hapa konkretë në këtë drejtim.

logo

Përfaqësues të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nënkryetari Ylli Manjani, Sekretari ndërkombëtar Ralf Gjoni dhe Shefi i Kabinetit Majlind Lazimi, u takuan sot në Kryesinë e Kuvendit me anëtarët e Misionit Parazgjedhor të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Duke i falenderuar për interesin dhe vëmendjen e treguar ndaj ecurisë së fushatës zgjedhore, Nënkryetari i LSI Ylli Manjani shprehu besimin se pavarësisht disa shqetësimeve dhe incidenteve të fundit, mbarëvajtja e fushatës është relativisht larg tensioneve, kjo edhe falë kërkesave më civile të qytetarëve, të cilët ndjehen të lodhur nga politika konfliktuale dhe kërkojnë më shumë qytetari edhe nga forcat politike.

ilirmeta10062013-2

Lëvizja Socialiste për Integrim, nëpërmjet një aktiviteti madhështor të zhvilluar sot në Pallatin e Kongreseve ka prezantuar 48 kandidatet për deputete gra dhe vajza në të gjitha qarqet e vendit. Në këtë aktivitet, ku ishte i pranishëm dhe Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, përshëndetën me fjalën e tyre 11 nga kandidatet, kryetarja e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së Erisa Xhixho, si dhe përfaqësuesja nga Lëvizja Rinore për Integrim, Kejdi Mehmetaj.

ilirmeta10062013-1

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta ka nënshkruar me kryetarin e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, z. Nikolin Jaka “pakti dakordësisë”. Kjo marrëveshje u nënshkrua nga Lideri i LSI-së pasi është njohur prej disa kohësh me kërkesat e komunitetit të biznesit dhe pasi ka vlerësuar se një pjesë e mirë e këtyre propozimeve kanë qenë të përfshira ose kanë qenë në përputhje me Planit e Punësimit. Sipas paktit të nënshkruar, LSI-ja angazhohet për qeverisjen e pas 23 qershorit, në mënyrë që në kohën më të shpejtë të mundshme të zgjidhim problemet më të mprehta dhe më akute që ka sot biznesi dhe sipërmarrja që në fakt janë edhe problemet më delikate të ekonomisë shqiptare dhe që reflektojnë akoma më shumë edhe tek ekonomia familjare.

ilirmeta09062013-1

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar një takim në qytetin e Sarandës, takim në të cilin është prezantuar ekipi i 12 kandidatëve për deputetë në Qarkun Fier. I pranishëm në këtë takim, Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, duke prezantuar në veçanti kandidaten për deputete të LSI-së në Rrethin e Sarandës, Katina Gogo, u shpreh se edhe në qarkun e Vlorës, sfida e LSI-së është për të marrë të paktën 2 deputetë. Lista e kandidatëve të LSI-së në Qarkun e Vlorës kryesohet nga Shkëlqim Selami, nr. 2 i listës është z. Flamur Çelaj dhe vijon me znj. Katina Gogo, Kasëm Cenaj, Thodhori Shia, Luçiana Koprencka, Klajdi Mati, Diana Murati, Juna Hoxhaj, Kamber Zj, Apostol Qirko dhe Beqir Kashiri.