News

DorianDucka09.04.2014

Zëvendës Ministri i Energjisë dhe Industrisë Z.Dorian Ducka mori pjese ne Forumin Ndërkombëtar te Naftës dhe Gazit qe është duke u zhvilluar ne Ankara te Turqisë.

Z. Ducka referoi ne hapjen e ketij forumi te rendesishem ndërkombëtar se bashku me Ministrin e Energjisë dhe Burimeve Natyrore te Turqise Z.Taner Yildiz si dhe me Ministrin e Naftes se Irakut Abdul Karim Luaibi.

LuanRama01.04.2014

Konferenca për shtyp e Sekretarit të Përgjithshëm të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Luan Rama

Luan Rama: 70-vjetori i Çlirimit të Atdheut meriton nderim vëmendje dhe respekt të veçantë

Rama: Kanë kaluar 2 muaj dhe ende asnjë reagim pozitiv nga ana e qeverisë për të kuptuar të gjithë se çfarë do të bëjë Shqipëria në 70-vjetorin e Çlirimit të Atdheut.

PetritVasili31.03.2014

Konferenca për shtyp e Kryetarit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili

Vasili : Ref. Administrative,ngërçet e të shkuarës s'duhet të mbajnë peng të ardhmen e vendit

Vasili: Reforma është një instrument modernizimi për vendin dhe shtysë për një zhvillim të integruar e të qëndrueshëm për të ardhmen e vendit

petrirvasili22.03.2014

Diskutim me fermerët në Lushnjë për problematikat e bujqësisë

Vasili : Një bujqësi që lëngon do të thotë një Shqipëri që vuan

Ministri Panariti: Përmbysja e bilancit negativ import-eksport dhe promovimi i prodhimit vendas, sfida jonë e përbashkët

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Fierit, njëherazi Kryetar i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët e Lushnjës në zonën e Tërbufit për problemet në bujqësi dhe rrugët për t'i zgjidhur këto problematika.

nasipnaco20.03.2014

I nderuar z. Kryetar,
I nderuar z. Kryeministër,
Të nderuar deputet,
Të nderuar të pranishëm,

Departamenti amerikan i Shtetit në raportin e tij të fundit për të drejtat e njeriut, ka evidentuar se "Qeveria nuk e zbatoi ligjin dhe shpesh zyrtarët përfshihen në praktikat korruptive pa u ndëshkuar, ndërsa korrupsioni ishte i përhapur në të gjitha degët e qeverisë.

spartakbraho19.03.2014

Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, prononcim për mediat: Ka një angazhim më të madh të strukturave të Prokurorisë
Braho: Jemi në pritje të kapërcimit të kësaj pengese, por nëse do të vonohet, do të veprojmë shumë shpejt

Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, z. Spartak Braho, duke folur për mediat në lidhje me punën e Prokurorisë, vlerësoi angazhimin e strukturave të organit të akuzës dhe kërkoi prej këtij institucioni që të vijojë çdo ditë goditjen ndaj krimit.

"Padyshim që kërkesat për organin e Prokurorisë janë të mëdha. Kam përshtypjen, një përshtypje në dukje është kjo, që ka një lëvizje në veprimtarinë e Prokurorisë, ka një angazhim më të madh të strukturave të saj.

RalfGjoni02032014

Kongresi i PES në Romë konfirmon kandidaturën e Martin Schulz për President të Komisionit Evropian.

Partia e Evropianëve Socialistë (PES) mblodhi këtë fundjavë Kongresin Elektoral në Romë, me pjesëmarrjen e liderëve të majtë dhe përfaqësuesve të partive social-demokrate evropiane, midis të cileve ishin Kryeministri i ri i Italise Matteo Renzi, Kryeministri i Francës Jean Marc Ayrault, Kancelari i Austrisë Werner Faymann, Kryeministri i Shqiperisë Edi Rama, Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel, Zv. Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Greqisë Evangelos Venizelos, si dhe kryetarë e përfaqësues të tjerë të partive social-demokrate nga e gjithë Evropa.

PetritVasili02032014

"Janë të qarta një pjesë e mirë e zgjidhjeve, qoftë në nivelin e ndryshimit të legjislacionit por edhe në mjaft zgjidhje të tjera të cilat janë të karakterit administrativ, doganor, të mënyrës së trajnimit të personelit etj"

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, nën drejtimin e kryetarit Petrit Vasili, ka vijuar turin e takimeve konsultative nëpër rrethe të ndryshme të vendit me përfaqësues të biznesit fason për të diskutuar përmbajtjen e paketës së integruar për këtë biznes, paketë e cila është propozuar nga LSI për mbrojtjen e këtij biznesi dhe krijimin e lehtësirave të domosdoshme për të.

PetritVasili26022014

Grupi Parlamentar i LSI-së në Lushnjë dhe Fier, vijon turin e diskutimeve me biznese fasone për paketën e integrues për këtë biznes

"Biznesi fason gjeneron punësim masiv por edhe përbën 30% të eksporteve shqiptare me një vlerë prej 500 milionë eurosh"

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, nën drejtimin e kryetarit Petrit Vasili, ka vijuar turin e takimeve konsultative nëpër rrethe të ndryshme të vendit me përfaqësues të biznesit fason për të diskutuar përmbajtjen e paketës së integruar për këtë biznes, paketë e cila është propozuar nga LSI për mbrojtjen e këtij biznesi dhe krijimin e lehtësirave të domosdoshme për të.