News

RalfGjoni.24.03.2015

Sekretari Nderkombetar i LSI per Politiken e Jashtme Ralf Gjoni mori pjese sot ne Seminarin Interparlamentar "Zhvillimi i Kultures Politike dhe Zgjerimi i Dialogut Politik per nje Demokraci te Qendrueshme", organizuar ne Parlamentin Evropian nga Zyra e Para-Aderimit, Komisioni i Ceshtjeve Kushtetuese dhe Komisioni i Politikes se Jashtme me pjesemarrjen e delegacioneve parlamentare nga vendet e rajonit dhe Eurodeputeteve Elmar Brok, Eduart Kukan, Knut Fleckenstein, etj.

LuanRama.19.03.2015

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Luan Rama i bëri thirrje Kryetarit të Komisionit të Punëve të Jashtme në Parlamentin Evropian, Elmar Brok që të mos përdoret për interesat e klaneve kriminale në Shqipëri.

I pyetur nga disa media për qëndrimin e LSI-sw pwr deklaratën e z. Brok, Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim tha:"Brok të mos keqpërdoret për interesat e klaneve kriminale në Shqipëri.

Brok të mos bëjë prokurorin, por nëse do të dijë të vërtetën, le të vijë në Shqipëri", theksoi z. Rama.

LuanRama.12.03.2015

Luan Rama: Lëvizja Socialiste për Integrim është e vendosur që të ecë përpara pa u trembur nga askush, por duke i treguar vendin cilitdo që bënë pakt me krimin apo që është peng i krimit

Rama: Shqipëria e vitit 2015 nuk mund të qëndrojë më peng as i bandave dhe as i banditëve, as i falsifikatorëve dhe as i manipulatorëve

Rama: Përpara për fitoren e radhës, sepse nuk është faji ynë që këta tremben nga rritja e LSI-së, nuk është faji ynë që të tjerët tremben nga solidariteti i LSI-së.

EdmondPanariti.11.03.2015

Z. Panariti dhe homologu i Katarit biseduan për financimin e ngritjes së serave hidroponike për perime në tokat bujqësore të varfra

Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Katar, Ministri i Bujqësisë, Administrimit të Ujërave dhe Zhvillimit Rural, z. Edmond Panariti, u takua me Ministrin e Mjedisit që mbulon edhe sektorin e bujqësisë e ushqimin të Katarit, z. Al Humanidi.

Gjatë bashkëbisedimit, Ministri Panariti i kërkoi homologut të tij mbështetje për pastrimin dhe mirëmbajtjen e kanaleve kullues.

Z. Panariti dhe homologu i Katarit biseduan edhe për financimin e ngritjes së serave hidroponike për perime në tokat bujqësore të varfra.

Ministri Panariti dhe homologu i tij, Al Humanidi shprehën nevojën për intensifikimin marrëdhënieve midis dy vendeve, ndërsa u bisedua për rritjen e investimeve në sektorin e peshkimit.

PetritVasili.11.03.2015

Dëgjuam pak më parë deklaratën e Sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, të një njeriu të njohur botërisht si një i dënuar për korrupsion, i cili bën thirrje për protestë dhe për dorëheqjen e Kryetarit të Kuvendit.

Çdo parti është e lirë të bëjë protesta në Shqipëri. Edhe PD është e lirë të bëjë protesta, edhe 24 orë në ditë po të dojë për llogari të krimit të organizuar, madje edhe të mbajë flamurin e tij.

LuanRama.11.03.2015

Farsa e Tom Doshit mbërriti dje në një pikë qesharake apo në një moment grotesk, pasi deputeti në fjalë, meqenëse dështoi të prodhonte një vrasës nga Fushë Kruja, ka gjetur apo ka sajuar më mirë, një të ashtuquajtur vrasës nga Skrapari.

Mirëpo, ajo çfarë është e rëndësishme dhe që duhet ta dinë qytetarët e këtij vendi, lidhet me faktin se rezulton që vrasësi, i ashtuquajtur vrasës nga ana e Tom Doshit, i cili u bë i njohur dje Petrit Çinari, rezulton të jetë një i sëmurë mendor i trajtuar si i tillë nga institucionet e specializuara të vendit.

MonikaKryemadhi.10.03.2015

Pas daljes nga Prokuroria për Krimet e Rënda, deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Monika Kryemadhi, në një prononcim për mediat shprehu gatishmërinë për të bashkëpunuar me organet e drejtësisë.

Znj. Kryemadhi u shpreh se ka dhënë në Prokurori të gjithë shpjegimet rreth ngjarjes, ndërsa shprehu gatishmërinë për t'u përballur në organet e drejtësisë me Tom Doshin dhe me të gjithë shokët e tij.

PetritVasili.03.03.2015

Kryetari grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me akuzat e bëra nga deputeti Tom Doshi.

Në një prononcim për mediat, z. Vasili kërkoi që komploti i pularisë duhet të hetohet nga organet e drejtësisë, teksa i kërkoi deputetit të PD-së, Sali Berisha të mos nxitohet me deklaratat e tij.

YlliManjani.03.03.2015

Manjani: E majta e bashkuar, një projekt i cili të gjithë votuesit e majtë, por në përgjithësi opinioni publik e ka kërkuar prej kohësh.

Manjani : Ky është një projekt i arritur, pavarësisht ulje-ngritjeve individuale, e theksoj, individuale, asgjë s'është institucionale

Përshëndetje, e thirrëm këtë komunikim me ju për të paraqitur qëndrimin zyrtar të Lëvizjes Socialiste për Integrim në lidhje me zhvillimet e ditëve të fundit, qëndrime të cilat sigurisht na bëjnë që të jemi të qartë, të prerë dhe unik në atë që të përshëndesim një herë në radhë të parë vendimet e marra deri tani, kryesisht të Partisë Socialiste për t'u ndarë një herë e mirë nga shantazhi si mënyrë për të bërë politikë.

SpartakBraho.03.03.2015

Spartak Braho: Berisha ka detyrim ligjor të dëshmojë në Prokurori, jo shkallëve

Kryetari i Komisionit për Sigurinë Kombëtare, z. Spartak Braho në një prononcim për mediat i kërkoi deputetit Sali Berisha që të dëshmojë në Prokurori në lidhje me çështjen "Doshi" dhe jo të lëshojë akuza shkallëve të selisë së PD-së. Z. Spartak Braho i kujton z. Berisha se fshehja e informacioneve përbën një vepër penale.