News

yllimanjani10042013

Nga mbrëmë kriza politike e thelluar në vend ka vetëm një emër: Ky është Sali Berisha. Integrimi evropian i Shqipërisë ka vetëm një pengesë dhe kjo pengesë është Sali Berisha dhe Partia Shtet, që qeveris sot në minorancë Shqipërinë. Zgjedhjet e lira dhe të ndershme nga mbrëmë kanë vetëm një armik: Ky është Kryeministri ende në detyrë që zëvendësoi ligjin zgjedhor të miratuar me konsensus me një marrëveshje tepër të vjetër politike që daton që nga koha kur ai ishte në opozita duke i kujtuar, për fatin e mirë të shqiptarëve, se i ka ardhur koha të jetë prapë në opozitë. Kursi i përplasjes me perëndimin ka vetëm një emër, ka vetëm një autor dhe ky është Sali Berisha.

ralfgjoni07022013

Gjatë një interviste për Ora News, Sekretari Ndërkombëtar i LSI Ralf Gjoni e cilësoi ndërhyrjen politike ndaj përbërjes së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si një akt të paligjshëm dhe si një atentat që po i bëhet Kushtetutës dhe ligjit në Shqipëri. "Ne presim që Partia Demokratike të tërhiqet që sot nga nisma e tyre e paligjshme për të çuar në Kuvend, shkarkimin e një Anëtari të KQZ, i cili gëzon paanshmëri dhe një mandat 6 vjeçar në detyrë. KQZ është trupi më i lartë kushtetues në Republikën e Shqipërisëqë merret me organizimin, administrimin dhe çertifikimin e zgjedhjeve dhe si i tillë, po pëson një atentat politik" - tha Ralf Gjoni.

Gjoni shtoi gjithashtu se nëse votimi bëhet të hënën duke u prekur KQZ, çdo gjë mund të pritet të ndodhë në Shqipëri. Me këtë logjikë, i bie që nesër koalicioni i ri qeverisës mund të ndërrojë përbërjen e KQZ. Por më rëndë akoma, me këtë logjikë i bie që të gjitha zgjedhjet dhe vendimet që janë bërë në këto katër vite bashkëqeverisje me PD të rrëzohen. Nëse cënohet që tani puna e KQZ, do të thotë që cënohet mbarëvajtja dhe integriteti i tërë procesit zgjedhor dhe vetë çertifikimi i zgjedhjeve apo besueshmëria e votës, do të thotë që gatuhet vjedhja e zgjedhjeve që në këtë moment.

ilirmeta05042013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, zhvilloi sot në qytetin e Fierit një mbledhje me Kryesinë e LSI-së në këtë qytet. Në këtë takim z. Meta ishte i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, si dhe nga Zëvendëskryetari i LSI-së, Petrit Vasili, i cili u prezantua edhe si kryesuesi i  fushatës së Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Fierit për zgjedhjet e 23 qershorit. Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka deklaruar nga qyteti i Fierit se rotacioni në vend është bërë i domosdoshëm dhe i paevitueshëm. Sipas tij ky rotacion është i sigurt në zgjedhjet e 23 qershorit. Ai tha se vendi ka nevojë për një ekuilibër të ri politik, një balancë të re pushtetesh për të përballuar problemet sociale të vendit. Z. Meta tha se duke dalë në opozitë LSI-ja ka marrë parasysh pasojat por ky është një vendim i logjikshëm në shërbim të komunitetit.

yllimanjani10042013

Që në fillim dua të bëj një saktësim, një sqarim të domosdoshëm, të paktën për të sqaruar opinionin publik se, znj. Lefteri Lleshi, znj. Vera Shtjefni, znj. Albana Shtylla, z. Benar Biba, z. Hysen Osmanaj, z. Jani Jani dhe z. Ilirjan Muho nuk kanë lidhje me asnjë parti politike në vend. Asnjë parti politike nuk mund të pretendojë autorësinë apo, më keq akoma, pronësinë mbi anëtarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar dhe vazhdon të reagojë, si jo e vetmja parti në fakt pasi edhe parti të tjera shqiptare por jo vetëm, po reagojnë për këtë çështje, qëllimi i vetëm është ky: Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe misioni i tij apolitik, funksioni i tij apolitik nuk do të preket. Ky është Kodi Zgjedhor. Kjo është Kushtetuta. Kjo është ligjësia që kemi vendosur bashkërisht me konsensus kur miratuam Kodin Zgjedhor. Pra. asnjë prej shtatë anëtarëve të KQZ-së nuk është përfaqësues i asnjë partie politike në këtë vend.

ilirmeta12042013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, mori pjesë sot në një takim në Koplik me qindra qytetarë të Rrethit të Malësisë së Madhe. Në këtë takim u prezantua edhe kandidati për deputet i LSI-së në Malësinë e Madhe, Ritvan Heba, ndërkohë që 200 anëtarë të rinj i janë afruar radhë të LSI-së, një pjesë prej të cilëve Lideri i LSI-së u dha edhe dokumentet e anëtarësisë. Në fjalën e tij Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, e cilësoi z. Heba si një “një shok i shkëlqyer, është një nga themeluesit e LSI-së, është një drejtues me përvojë dhe me të gjitha vlerat, kapacitetet dhe mbi të gjitha integritetin për të qenë përfaqësues i denjë i popullit të mrekullueshëm i Malësisë së Madhe”.

yllimanjani10042013

Ne thirrëm përsëri këtë komunikim me ju, në këtë orë, edhe për t’ju përgjigjur interesit tuaj të shtuar. Me këtë rast unë dua të falënderoj të gjithë median për interesin që ka shprehur gjatë këtyre orëve pas nisjes së procedurave në Komisionin e ligjeve të parlamentit, sot në orën 14.30, procedura të cilat nuk kanë asnjë lidhje me shtetin, me ligjin, me Kushtetutën, rendin juridik, procedura të cilat praktikisht i nxjerrin pozicionet e vendit, në mënyrë të veçantë zgjedhjet e lira në një kontekst tërësisht ilegal. Ky është një moment që çdo parti politike duhet të mbajë qëndrimet e saj por jo vetëm partitë politike institucionet në vend por në radhë të parë Parlamenti i Shqipërisë i cili ka detyrë nesër më shumë sesa asnjëherë tjetër të rivendosë legjitimitetin e munguar, i cili ka nis sot në Komisionin e Ligjeve i cili duhet të ishte simboli i respektimit ku ligji drejt së drejtës në këtë vend. 

yllimanjani10042013

Jemi sot për të kërkuar gjithë përqendrimin e vëmendjes së gjithë klasës politike, por jo vetëm, për ti dhënë mbështetjen maksimale, që praktikisht është e nevojshme, për ato gjëra që kërkoi Guvernatori i Bankës së Shqipërisë dje. Praktikisht është një paketë shumë e rëndësishme, e cila në fakt ndihmon të gjithë sistemin bankar për të çliruar sa më shumë potenciale dhe energji nëpërmjet kredidhënies por edhe për të siguruar kredi në të ardhmen.

luanrama09042013

Jam sot në këtë komunikim me ju për të përcjellë, përmes jush, për të gjithë opinionin publik vendas në Shqipëri por edhe për të gjithë opinion publik shqiptar kudo ku gjendet, vlerësimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim për procesin zgjedhor të realizuar në Maqedoni. Në mënyrë të veçantë dëshiroj të falënderoj të gjithë faktorin politik shqiptar dhe shoqërinë qytetare të shqiptarëve që jetojnë në Maqedoni për seriozitetin, korrektesën dhe angazhimin e demonstruar për të bërë të mundur që të realizohej një proces i vlerësuar edhe nga partnerët ndërkombëtarë.

ilirmeta07042013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Ilir Meta priti sot në selinë e partisë, Sekretarin e Përgjithshëm të Internacionales Socialiste z. Luis Ayala.


Z. Meta dhe z. Ayala diskutuan mbi zhvillimet e fundit politike në Shqipëri para zgjedhjeve të 23 qershorit. Gjatë takimit, u vlerësua roli i Internacionales Socialiste në shërbim të forcimit të bashkëpunimit mes forcave të majta në Shqipëri dhe u theksua rëndësia që merr në këtë kontekst partneriteti i ri mes Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe Partisë Socialiste për të garantuar përshpejtimin e ritmeve të integrimit evropian të Shqipërisë.

ilirmeta06042013

300 të rinj e të reja i janë shtuar radhëve të Lëvizjes Rinore për Integrim në  një aktivitet festiv të organizuar nga LRI e Njësisë nr. 2 në Tiranë. I pranishëm ka qenë edhe Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga  kryetari i LSI-së për Tiranën, Shezai Rrokaj, kryetari i LSI për Njësinë nr. 2, Elez Gjoza, si dhe kryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim, Endrit Braimllari. Lideri i LSI-së në fjalën e tij përshëndetëse ka deklaruar se LSI është një forcë politike e cila i bashkon të gjithë shqiptarët, sidomos të rinjtë dhe të rejat e vendit. Sipas tij LSI sjell shpresë, mesazhe pozitive, mesazhin e një ndryshimi konstruktiv, i cili do ta afrojë më shpejt Shqipërinë me Evropë.

 “Është kënaqësi të shoh kaq të reja dhe të rinj së bashku, njëkohësisht kaq të bashkuar dhe kaq optimist. LSI është një forcë që i bashkon shqiptarët dhe mbi të gjitha është një forcë që i bashkon të rinjtë. Është një forcë që i bashkon të rinjtë për ndryshim, për një perspektivë më të mirë, dhe për të krijuar mundësi të reja për të gjithë vendin dhe në radhë të parë për veten e tyre për më të rinjtë. Radhët e LSI dhe LRI shtohen në mënyrë të jashtëzakonshme, sepse LSI sjell shpresë, mesazhe pozitive, mesazhin e një ndryshimi konstruktiv, i cili do ta afrojë më shpejt Shqipërinë me Evropën dhe i cili do të krijojë më shumë mundësi për të gjithë të rinjtë për një edukim më të mirë dhe në veçanti për një punësim të qëndrueshëm dhe dinjitoz në vendin tonë”, tha ndër të tjera Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta.