News

ilirmeta13052013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka marrë pjesë në një takim mjaft entuziast me qindra banorë të Kamzës, ku ka prezantuar kandidatin për deputet në këtë qytet, nënkryetarin e LSI-së Ylli Manjani. Në fjalën e tij z. Meta u shpreh i bindur në arritjen e një marrëveshjeje afatgjatë të LSI-së në komunitetin e shkëlqyer të Kamzës më 23 qershor. “Çështjet e kësaj marrëveshjeje që i parashtroi qartë edhe Nënkryetari i LSI-së, z. Ylli Manjani do të respektohen pikë për pikë. Por unë dua t’iu siguroj në mënyrë të veçantë se me votën tuaj më 23 qershor ju, jo vetëm që do të ndëshkoni lojën politike të bërë me legalizimet nga lidershipi aktual i qeverisë për gati tetë vjet, por njëkohësisht do të shpëtoni një herë e përgjithmonë nga sorollatjet absurde nga burokracitë e panumërta.

ilirmeta12052013

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta ka deklaruar se është koha për një drejtim të ri për vendin dhe për të ecur më shpejt. Duke folur gjatë një takimi, ku u prezantua kandidati për deputet i LSI-së në Rrethin e Kolonjës, Arben Malo, z. Meta u shpreh se duke votuar për LSI-në kolonjarët votojnë që të rikthehet vëmendja e shtetit dhe qeverisë nga kjo zonë.

Lideri i LSI-së theksoi se ka një forcë madhore që është më e fortë se çdo politikanë, që është koha dhe se koha tani kërkon një tjetër dinamikë dhe një tjetër vizion.

 

ilirmeta11052013

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar sot një takim madhështor në qytetin e Pogradecit, takim në të cilin është prezantuar ekipi i 12 kandidatëve për deputetë në Qarkun e Korçës. I pranishëm në këtë takim, Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, duke prezantuar kandidaten e LSI-së për qytetin e Pogradecit, Mimoza Gusho, deklaroi se znj. Gusho do të jetë një përfaqësuese e denjë e Pogradecit në Kuvendin e ardhshëm të Shqipërisë. Sipas tij kandidimi i saj është një tregues i qartë i barazisë së plotë gjinore brenda LSI, si një shembull në të gjithë vendin.

ilirmeta10052013

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar sot një takim madhështor në qytetin e Shkodrës, takim në të cilin është prezantuar ekipi i 11 kandidatëve për deputetë në Qarkun e Shkodrës.

I pranishëm në këtë takim, Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, deklaroi se Shkodra ka qenë dhe do të mbetet përgjithmonë një qytet i madh në historinë e Shqipërisë por do të jetë një qytet akoma më i madh për të ardhmen e shpejtë të Shqipërisë.

“Ndaj edhe ne e firmosëm pikërisht këtu në Shkodër “Aleancën për Shqipërinë Evropiane”, e cila zotohet se brenda dy mandateve të anëtarësojë Shqipërinë në Bashkimin Evropian”, tha z. Meta. Kryetari i LSI-së u shpreh i bindur në mbështetjen e madhe që qytetaria shkodrane do t’i japë LSI-së më 23 qershor pasi sipas tij LSI ka rrezatuar, që në gjenezën e saj, qytetari, shpirt konstruktiv, energji pozitive.

ilirmeta09052013

Sot është 9 Maji, Dita e Evropës, një ditë e madhe për të gjithë kontinentin tonë por edhe njerëzimin. Një ditë e madhe dhe shumë e rëndësishme edhe për të gjithë shqiptarët sepse është dita e paqes, e shpresës. Është dita e integrimit dhe e progresit të mbarë kontinentit por edhe të mbarë njerëzimit. Është një ditë frymëzimi për bashkëpunim dhe për integrim.

Është për të ardhur keq që edhe në ditën e sotme, në vend që të merreshin me angazhime konkrete për të hedhur një hap tjetër drejt Bashkimit Evropian, dëgjuam një retorikë të përsëritur akuzash për fajësime për bllokimin e këtij procesi. Ndërkohë që prej disa kohësh Lëvizja Socialiste për Integrim ka propozuar një kompromis tepër të arsyeshëm i cili ndihmon për kapërcimin e ngërçit politik lidhur me miratimin e tre ligjeve dhe i cili konsiston në mënyrë të qartë me miratimin e tyre brenda mandatit të Parlamentit ekzistues, por me të vetmin ndryshim nga paraqitja e tyre aktualisht në Kuvendin e Shqipërisë që ato të hyjnë në fuqi me Parlamentin e ri, pra në muajin shtator.

monikakryemadhi09052013

Kandidatja për deputete e LSI-së në Qarkun e Lezhës, kryesuesja e listës së kandidatëve në këtë qark, Monika Kryemadhi, e shoqëruar nga Sekretari Politik i LSI-së në Lezhë, Petrit Gjoni, si dhe nga kryetari i LSI-së së Lezhës, Viktor Tushaj, ka zhvilluar një bashkëbisedim me një përfaqësi të sportistëve dhe ish sportistëve lezhjanë. Në këtë takim, ku ishin të pranishëm sportist tw disiplinave tw ndryshwm, u diskutua mbi problemet që has sporti në Lezhë dhe mundësitë apo nismat që duhen ndërmarrë për të përmirësuar cilësinë e tij duke filluar nga infrastruktura. Në fjalën e saj Kryemadhi deklaroi se LSI është shumë e lidhur me sportin, jo vetëm sepse ka shumë përfaqësues të sportit në radhët e saj por edhe sepse e është si një ekip sportiv me solidaritetin që e karakterizon atë.

ilirmeta08052013

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta ka deklaruar se biznesi ka nevojë për një ndihmë më të madhe nga ana e shtetit dhe qeverisë pasi në këtë në mënyrë do të rritej numri i të punësuarve. Gjatë një vizite në një fabrikë prodhimi mobiljesh në qytetin e Kavajës, z. Meta u shpreh se është e rëndësishme të ketë sa më shumë sipërmarrje të tilla për të shtuar prodhimin vendas dhe për të eksportuar, ndërkohë që e vuri theksin te mbështetja për formimin profesional të punonjësve.

“Është kënaqësi që shohim një sipërmarrje të suksesshme e rritur me mund dhe me sakrifica, e cila ka nevojë për më shumë mbështetje. Aktivitete të tilla kërkojnë një ndihmë më të madhe dhe nga ana e shtetit dhe qeverisë, sidomos në drejtim të formimit profesional të punonjësve, pra zanatçinjve, tha z. Meta. Sepse këto janë profesione të veçanta dhe delikate, por është e rëndësishme të kemi sa më shumë njësi të tilla, sa më shumë sipërmarrje të tilla në mënyrë që të rrisim numrin e të punësuarve, por njëkohësisht edhe të rrisim mundësitë për të shtuar prodhimin vendas për të plotësuar nevojat e tregut tonë, por edhe për të eksportuar”, theksoi Lideri i LSI-së.

ilirmeta07052013

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta ka zhvilluar një bashkëbisedim me banorë dhe simpatizantë të LSI-së në komunën e Bërxullës në Tiranë. Gjatë këtij bashkëbisedimi z. Meta ka deklaruar se prioriteti i LSI-së është punësimi dhe hapja e vendeve të reja të punës, duke krijuar zona industriale. Lideri i LSI-së theksoi se vëmendja duhet të përqendrohet te nxitja e investimeve dhe favorizimi i bizneseve për hapjen e vendeve të reja pune.

“Prioriteti ynë është punësimi, të hapim vende pune, të krijojmë zona industriale, që t’ia bësh gati infrastrukturën atij investitorit. Në qoftë se do të rrisim punësimin duhet të shikojmë se si do të nxisim investimet dhe si do të favorizojmë ata që do të hapin vende të reja pune”, u shpreh z. Meta.

ilirmetalarswahlund06052013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Ilir Meta priti sot Ambasadorin e Suedisë, Rezident në Shkup, z. Lars Wahlund, për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit në rajon, mbi situatën politike në Shqipëri dhe mbi procesin e integrimit evropian.

Z. Meta u shpreh se Shqipëria sot ndodhet në një moment historik dhe se fitorja e sigurt e Aleancës për Shqipërinë Evropiane do të sjellë një shpresë të re jo vetëm për qytetarët shqiptarë por edhe për një rol më pozitiv dhe stabilizues të Shqipërisë në rajon.

ilirmeta108022013

Është për të ardhur keq që pikërisht kur pritej një reflektim dhe një angazhim serioz e i përgjegjshëm i Kryeministrit aktual, z. Berisha, për të pranuar kompromisin lidhur me votimin e tre ligjeve që do të ndihmonin përshpejtimin e marrjes së statusit të vendit kandidat për Shqipërinë, ne pamë parodinë e radhës, edhe këtë herë, duke ndjekur se si Kryeministri Berisha nga një kërkues në të kaluarën, së bashku me mua, ndaj të gjithë aktorëve të tjerë për të miratuar tre ligjet po kthehet në një bojkotues të votimit të tre ligjeve nga Kuvendi.