News

SilvaCaka.06.05.2015

Ilir Meta: Mbështetja e qeverisë do të jetë një mbështetje e padiskutueshme që ne Bashkinë e Beratit ta kemi një bashki model
Meta: Ju e shikoni që në një kohë shumë të shkurtër po ndodhin ndryshime shumë të mëdha
Meta: Rruga drejt Beratit dhe shumë angazhime të tjera do ta kthejnë gjithë këtë zonë në një zonë mjaft atraktive për turistët e huaj dhe për turistët vendas

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta mori pjesë në takimin e përbashkët me strukturat e LSI-PS në komunën Roshnik të Beratit, ku u prezantua edhe Kandidati i "Aleancës për Shqipërinë Europian" për Bashkinë e Beratit, z. Petrit Sinaj.

IlirMeta.06.05.2015

Ilir Meta: Kemi pasur një traditë të shkëlqyer dhe ne do të mbështesim gjithnjë e më shumë popullarizimin e lojës së shahut, sidomos sa i takon të rinjve

Meta: Ne do ta mbështesim këtë traditë të shkëlqyer që ka patur Berati, sa i takon sporteve dhe ka ardhur koha për një ripërtëritje të kësaj tradite

Meta: Rinia e Beratit dhe të gjithë gjeneratat meritojnë që Berati të përfaqësohet akoma më mirë dhe më cilësisht në shumë sporte që i ka patur traditë prej kohësh

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në aktivitetin "Dita e Europës" në qytetin e Beratit ku ishte organizuar një simultane shahu ku merrnin pjesë maturantë nga të gjitha gjimnazet e Bashkisë së Beratit.

IlirMeta.05.05.2015

Intervista, Kryetari I Kuvendit, z. META, " Studio e Hapur" me gazetaren Eni Vasili

Eni Vasili – Mirëmbrëma dhe mirë se erdhët edhe sonte në "Studio e hapur"!

Pas një bashkëqeverisjeje gati 2-vjeçare dhe në prag të zgjedhjeve lokale me mua në studio është kryetari i LSI-së dhe Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta.

Mirëmbrëma dhe mirë se erdhët!
Ilir Meta – Mirëmbrëma!
Eni Vasili – Faleminderit që e pranuat ftesën e "Studios së hapur", edhe pse jam e bindur që jeni shumë i ngarkuar, sepse është një periudhë takimesh edhe elektorale.

MonikaKryemadhi.06.05.2015

Në një atmosferë entuziaste u prezantua sot në qytetin e Lezhës kandidati i "Aleancës për Shqipërinë Europiane" për zgjedhjet vendore të 21 qershorit, z. Viktor Tushaj.

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin, Kryeministri i Shqipërisë, z. Edi Rama, deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim në qarkun e Lezhës, znj. Monika Kryemadhi, Ministrja e Mbrojtjes , znj. Mimi Kodheli dhe deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim po në qarkun e Lezhës, z. Gjovalin Kadeli.

Në fjalën e tij përshëndetëse, Kryeministri i Shqipërisë dhe njëherësh Kryetari i Partisë Socialiste, z. Edi Rama theksoi se zgjedhjet për pushtetin lokal nuk janë zgjedhje për të ndryshuar Parlamentin, por për t'i dhënë zgjidhje problemeve të qytetit.

LRI.04.05.2015

Ilir Meta: Vota vuaj për këta kandidatë të rinj në Këshillin Bashkiak është një garanci se problemet tuaja dhe të rinjve të Tiranës do të jenë në fokusin kryesor të punës së kryetarit të ri të Bashkisë

Meta: Të garantojmë më shumë shërbime dhe punësim, në mënyrë që të ecim më shpejt në drejtimin e duhur për Tiranën dhe në drejtimin e duhur për të gjithë bashkitë e Shqipërisë

Meta: Ky ishte dhe mbetet edhe qëllimi i madh i reformës administrative dhe territoriale për të sjellë një rol të ri të kryetarëve të bashkive në jetën e komunitetit

KlajdaGjosha.01.05.2015

Gjosha: Jam e bindur që znj. Mile ka gjithë vizionin për të sjellë ndryshimin në këtë qytet kaq të bukur

Gjosha: Duke transformuar Pogradecin do të mund të transformohet jeta e qytetarëve, do të ketë një ekonomi më të zhvilluar e më shumë punësim

Gjosha: Unë jam krenare që ne po mbështesim sot një kandidate grua, duke sjellë një energji të re, një shpirt të ri në këto zgjedhje

Mile: Bashkë do të zgjedhim projektet për të zhvilluar Pogradecin, bashkë do t'i zbatojmë dhe po bashkë do të shijojmë frytet e kësaj pune

IlirMeta.01.05.2015

Ilir Meta: 21 qershori, datë shumë e rëndësishme, sepse keni mundësi që t'i jepni jetë dhe nxitje të fortë një projekti të madh dhe transformues të qytetit 'Keti për Shkodrën'

Meta: Projekti "Keti për Shkodrën" është i suksesshëm, sepse është një projekt i nisur nga vetë komuniteti i Shkodrës.

Meta: Votoni për Keti Bazhdarin, që Bashkia e re e Shkodrës të jetë një simbol në të gjithë Shqipërinë i përkushtimit për të arritur standardet evropiane në shërbimin ndaj qytetareve nga Velipoja e deri në Theth
Meta: Është meritë e Ketit që Bashkia e Shkodrës ka garën më të bukur në të gjithë Shqipërinë për 21 qershorin.

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në çeljen e sezonit turistik në Velipojë dhe në aktivitetin e organizuar me këtë rast, "Summer Fest Velipoja 2".

LGI.01.05.2015

Gjosha: Krenare që shoh tre herë më shumë gra dhe vajza se në 2013

Gjosha: Vota juaj në këto zgjedhje është votë për të ardhmen e familjeve tuaja

Gjosha: Njësia nr. 1 mbetet besnike e votës ndaj Lëvizje Socialiste për Integrim

Kryetarja e LGI-së, znj Klajda Gjosha, njëkohësisht edhe e deleguara e LSI-së për njësinë, nr. 1 në Tiranë, zhvilloi një takim me strukturën e Lëvizjes së Gruas për Integrim në këtë njësi.

Duke folur para të pranishmëve në këtë takim, znj. Gjosha shprehu bindjen se në këto zgjedhje lokale rezultati do të jetë edhe më i mirë për LSI-në.

"Jam tepër e emocionuar dhe krenare që në këtë sallë shoh sot tre herë më shumë gra dhe vajza të reja të cilat janë pjesë e LSI-së, se në zgjedhjet e 2013.

LRI.27.04.2015

Ilir Meta: Kam ndjekur me vëmendje debatin që është bërë për projektligjin për arsimin e lartë. Drafti i parë ka patur reflektime të rëndësishme

Meta: Qëllimi i këtij projektligji duhet ka të bëjë me një rishikim të gjithë politikës dhe strategjisë tonë për arsimin e lartë që duhet t'i japë fund gjithë asaj praktike të deritanishme. Diploma fiktive kanë cenuar besueshmërinë e arsimit tonë të lartë

Meta: Duhet të jetë një sistem i cili garanton që çdo diplomë që merret të jetë e merituar në mënyrë që t'i shërbejë tregut të punës dhe ti shërbej progresit ekonomik të vendit por edhe progresit ekonomik e social

IlirMeta.25.04.2015

Ilir Meta: Projekte të reja që janë në proces që tregojnë vëmendjen e jashtëzakonshme që ka qeveria e re për zhvillimin e Gjirokastrës

Meta: Këto projekte janë një avantazh i madh edhe për kandidaten tonë të përbashkët për Zamira Rami në drejtimin e Bashkisë së Gjirokastrës

Meta: Kam besim se të gjithë së bashku do të bëjmë të mundur që të përshpejtohen ritmet e transformimit të Gjirokastrës dhe të rriten mundësitë e zhvillimit të saj

Meta: Do të apeloja ndaj të gjithë drejtueseve të institucioneve të jeni shembull i përfaqësimit të Aleancës për Shqipërinë Evropiane në raport me qytetarët

Meta: Është koha për të kuptuar se pushteti bazohet jo vetëm tek vota që jepet ndaj nesh çdo 4 vjet, por te vëmendja që duhet të tregojmë çdo ditë ndaj problemet të tyre