News

ilirmeta15092013

I nderuar zoti Kryeministër,

Të nderuara zonja ministre,

Zotërinj ministra,

Zonja dhe zotërinj deputetë,

Të nderuar të ftuar,

Është kënaqësi e veçantë për mua që, në emër të Grupit Parlamentar të LSI-së, të shpreh mbështetjen tonë më të plotë për qeverinë e re të Aleancës për Shqipërinë Europiane dhe për Kryeministri e ri, zotin Edi Rama.

luanrama15092013

Me eshte dashur ta lexoj me endje e ta qemtoj me vemendje Programin e Qeverise se Aleances Per Shqiperine Europiane, per te gjetur ne te ate qe deshiron dhe qe duhet te gjeje ne fakt çdo qytetar i ketij vendi, pavaresisht prej permbajtjes se votes qe ka dhene me 23 qershor, pavaresisht prej vendit ku banon, dialektit me te cilin komunikon apo nese beson apo jo ne zot, e gjithaq edhe cilido shqiptar qe nuk ka votuar fare me 23 qershor: horizontin ku duam te mberrijme te gjithe sebashku.

nasipnaco15092013

I nderuar, zoti Kryetar i Parlamentit,

I nderuar, zoti Kryeministër,

Të nderuar kolegë,

Kam nderin të paraqes përpara jush programin dhe vizionin tim si ministër i Drejtësisë në përmbushje të detyrimeve që burojnë nga programi i koalicionit qeverisës në fushën e drejtësisë. Nëpërmjet këtij programi ne synojmë instalimin e shtetit të së drejtës dhe sundimin e ligjit duke ndërmarrë reformat në sistemin e drejtësisë në përgjithësi dhe në sistemin e gjyqësor në veçanti, me qëllim rivendosjen e integritetit të pushtetit gjyqësor dhe institucioneve të sistemit të drejtësisë.

lefterkoka14092013

I uroj kryeministrit të vendit suksese sa më të mëdha në drejtimin e vendit dhe në ndërmarrjen e reformave të shumëpritura. I uroj Kryetarit të Kuvendit mbarëvajtje të jetës parlamentare dhe shpalosjes sa më të mirë të vlerave demokratike dhe evropiane në këtë arenë të politikës shqiptare, në mënyrë që ti shërbejmë bashkëqytetarëve tanë sa më mirë duke kontribuar në përmirësimin e jetës dhe të ardhmes së tyre. Të nderuar kolegë, të ndërgjegjshëm ndaj këtij besimi që na kanë dhënë shqiptarët kjo mazhorancë ka ofruar një program i cili do përmirësojë dukshëm jetën e shqiptarëve që në fillimin e implementimit të tij.

klajdagjosha14092013

Për mua është një nder i jashtëzakonshëm që ndodhem sot për herë të parë në këtë foltore të Kuvendit të Shqipërisë dhe me të vërtetë më lejoni të ndaj me ju një përgjegjësi të jashtëzakonshme kundrejt qytetarëve shqiptarë, qeverisë dhe partisë politike të cilën unë përfaqësoj, si dhe opozitës.

Mua më është caktuar dhe besuar një nga detyrat më të rëndësishme, ajo e plotësimit të aspiratës së gjithë shqiptarëve për të qenë pjesë e familjes së madhe evropiane. Një proces i tëri integrues, i cili ka filluar ndër vite por që sot kërkon një punë të pa ndalur, jo vetëm për marrjen e statusit të vendit kandidat, por pse jo më pas duke hapur negociatat dhe duke anëtarësuar plotësisht vendin në Bashkimin Evropian.

pyetjepergjigjeedmondi

Pyetje nga deputeti i Qarkut Gjirokastër, Vangjel Tavo

1 - Përsa i takon Ministrisë së Transportit dhe të Infrastrukturës, z. Vangjel Tavo deputet i Qarkut Gjirokastër ka pyetur për parashikimin e përfundimit të aksit jugor Levan – Tepelenë, i filluar që prej 9 vitesh, thotë ai, por akoma i papërfunduar. Z. Tavo thotë gjithashtu se tashmë vlera i ka kaluar 50 për qind të saj. Dua të falënderoj deputetin e Gjirokastrës për këtë pyetje dhe dua ta siguroj që si çështje prioritare, si kriter prioritar në veprimtarinë përsa i takon sektorit të infrastrukturës, do të jetë përfundimi i të gjithë veprave që nuk janë përfunduar akoma, me qëllim që të realizojmë planin tonë të integruar për transportin në vend.

vangjeltavo14092013

Të nderuar kolegë!

Dëshiroj që t’ju uroj të gjithëve suksese në punën tuaj, duke shpresuar që kjo legjislaturë e VIII të jetë një shembull i jashtëzakonshëm i parlamentarizmit dhe të punojë me përkushtim për t’i përfaqësuar sa më mirë qytetarët shqiptarë, të cilët na dhanë besimin e tyre për të punuar në të mirën e vendit. Kjo legjislaturë e re ka edhe shumë kolegë të rinj, ndaj jam i bindur që ndërthurja midis eksperiencës së mençur, të ofruar nga kolegët më me përvojë, dhe energjia dhe filozofia e re që i shtohet këtij parlamenti, është një aset i vyer për mbarëvajtjen e jetës parlamentare dhe politikës në tërësi, në shërbim të bashkëqytetarëve tanë.

edmondhaxhinasto14092013-1

“Të nderuar deputetë!

Programi që ka paraqitur mazhoranca e re është i bazuar dhe ndërtuar mbi një sërë parimesh themelore të mirëqeverisjes dhe zhvillimit. Është e rëndësishme dhe e theksoj qysh në krye të herës që këtë program e mbështeten mbi një milion shqiptarë. Duhet të reflektojmë këtë fakt se shqiptarët shpeshherë, edhe në këtë rast, kanë pasur vizionin, urtësinë, zgjuarsinë për të bërë zgjedhjen e duhur. Ky program së pari trajton dhe zgjidh problemet e mëdha që ka vendi. Problemet e mëdha që ka qytetari, por edhe vetë sistemi. Sistemi institucional, por edhe vetë modeli ekonomik.

petritvasili01022013

Është mbledhur sot në ambientet e Lëvizjes Socialiste për Integrim mbledhja e parë e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, i dalë nga zgjedhjet e 23 qershorit. Mbledhja u drejtua nga Kryetari i LSI-së, Ilir Meta. Deputetët e LSI-së zgjodhën me konsensus Petrit Vasili si kryetar të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Në fjalën e tij Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i uroi suksese të gjithë deputetëve të zgjedhur dhe u shpreh se LSI atë energji pozitive për të ndihmuar vendin që të ecë më shpejt në rrugën e progresit, zhvillimit dhe të integrimit evropian do ta reflektojë në radhë të parë në Kuvendin e ri të Shqipërisë por pa asnjë diskutim çdo ditë në mbarëvajtjen e qeverisjes së vendit.  “Është një kënaqësi që të takohemi të gjithë bashkë përpara fillimit të legjislaturës së re. Me këtë rast ju uroj të gjithave dhe të gjithëve një mandat të suksesshëm, një përfaqësim dinjitoz të më shumë se 180 mijë qytetarëve shqiptarë që besuan për Lëvizjen Socialiste për Integrim por që besuan edhe tek secili prej jush dhe për të gjithë kandidatet dhe kandidatët tanë. Unë besoj se LSI atë energji pozitive për të ndihmuar vendin që të ecë më shpejt në rrugën e progresit, zhvillimit dhe të integrimit evropian do ta reflektojë në radhë të parë në Kuvendin e ri të Shqipërisë por pa asnjë diskutim çdo ditë në mbarëvajtjen e qeverisjes së vendit. Me këtë rast i uroj Klajdës, Edmond Panaritit, Edmond Haxhinastos, Nasipit dhe Lefterit suksese në angazhimin e tyre por edhe të gjithë përfaqësuesve të tjerë të Lëvizjes Socialiste për Integrim”, u shpreh z. Meta.