News

Tepelene.25.04.2015

Ilir Meta: Jam i bindur që hapësira që u jepet bashkive të Tepelenës dhe Memaliajt me ndarjen e re, do t'i japë një frymëmarrje tjetër dhe mundësi të reja

Meta: Besoj që të gjithë bashkë me popullin e Tepelenës, me popullin e Memaliajt do të arrijnë ta fusin Tepelenë-Memaliaj në një rrugë më të shpejtë të progresit dhe sidomos të mirëqenies

Meta: Shqipëria po ecën në drejtimin e duhur dhe unë jam i bindur që Tepelena dhe Memaliaj do ti thotë një "po" shumë të fortë këtij drejtimi sepse e ka zgjedhur vetë në 23 qershor të vitit 2013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta mori pjesë në takimin e përbashkët me strukturat e PS-së dhe LSI-së në Tepelenë, ku u bë edhe prezantimi i kandidatëve të koalicionit "Aleanca për Shqipërinë Evropiane" për Bashkinë e Tepelenës, z. Tërmet Peçi dhe për Bashkinë e Memaliajt, z. Durim Roshi.

Libohove.25.04.2015

Ilir Meta: Jam i bindur në fitoren e padiskutueshme jo vetëm në Libohovë, jo vetëm në Gjirokastër jo vetëm në Tiranë por edhe në gjithë Shqipërinë

Meta: Ne nuk jemi një alternativë perfekte, por jemi pa asnjë diskutim alternativa, jo vetëm më e mirë, por edhe e vendosur për t'u përmirësuar çdo ditë

Meta: Ne momentin më të vështirë e kemi lënë pas dhe tani jemi duke ecur drejt përmirësimit të qëndrueshëm dhe të sigurt të ekonomisë së vendit

Meta: Kandidatja jonë në Bashkinë e Libohovës do të ketë mbështetjen tonë gjatë 4 viteve në mënyrë të vazhdueshme që të realizojë një transformim të këtij komuniteti dhe të kësaj bashkie të re

IlirMeta.25.04.2015

Ilir Meta: Eksperimenti prej 5 hektarësh i këtij investimi të standardeve më të larta evropiane për kultivimin e luleshtrydhes përfundoi me sukses

Meta: Sfida tashmë është pas këtij suksesi, realizimi i investimit që ka "Alba Fragola" në të paktën 200 hektarë të tjerë brenda dy viteve të ardhshme

Meta: Në dy vite, të paktën 2 mijë banorë të zonës do të punësohen në kultivimin e luleshtrydheve

Meta: Duhet t'iu drejtohemi të gjithë investitorëve vendas të cilët deri tani kanë investuar në ndërtim dhe aktivitete të cilat i kanë humbur avantazhet e dikurshme, që të investojnë në bujqësi

Meta: Investimi në bujqësi është një investim i sigurt, i suksesshëm, është një investim që kthehet shumë shpejt dhe është afatgjatë e i qëndrueshëm

KDK.24.04.2015

Meta: Integrimi është një prioritet i panegociueshëm dhe një proces shumë dimensional që kërkon bashkërendimin e shumë forcave

Meta: Ne nuk kemi 15 kandidatë, ne kemi 61 kandidatë dhe të gjithë për ne janë njësoj në emër të Aleancës për Shqipërinë Europiane

Meta: Kandidatët tanë do të zhvillojnë një fushatë pozitive, jo duke u marrë me ato që garojnë përballë tyre, por duke sjellë një vizion të plotë për zhvillimin e bashkive

Meta: Mazhoranca po ecën në rrugën e duhur dhe ka ndërmarrë reforma të rëndësishme që synojnë t'i japin fund informalitetit e të konsolidojnë zbatimin e ligjit.

IlirMeta.15.04.2015

Ilir Meta: Zgjedhjet e 21 qershorit janë të rëndësishme sepse zhvillohen për herë të parë pas një reforme historike territoriale-administrative

Meta: Për herë të parë pas aprovimit edhe në Parlament me ligj do të kemi një barazi të plotë gjinore në të gjitha këshillat e bashkive

Meta: Zgjedhjet do të demonstrojnë vullnetin e jashtëzakonshëm të mazhorancës për të respektuar votën e qytetarëve shqiptarë, gjë që ka nisur që nga respektimi i pavarësisë së KQZ-së.

IlirMeta.17.04.2015

Z. Meta, një ditë më parë është bërë publik emri i së majtës për Bashkinë e Tiranës, një ndër më të përfolurat. Si do ta vlerësonit kandidaturën e Erion Veliajt dhe pse Erion Veliaj dhe jo Blendi Klosi?

Natyrisht që në fund fare gjithmonë do të zgjidhet një kandidat. Mendoj se të gjithë kandidatët që janë përmendur, që janë studiuar, që janë diskutuar kanë pasur vlerat e tyre të padiskutueshme dhe natyrisht që kandidatura e z. Veliaj është një kandidaturë mjaft e spikatur dhe meriton të gjithë mbështetjen tonë.

IlirMeta.14.04.2015

 Meta bashkëbisedon me të rinjtë që votojnë për herë të parë më 21 qershor.

Meta: Inkurajojmë pjesëmarrjen në politikë përmes dijes

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, zhvilloi një bashkëbisedim me të rinj gjimnazistë të Tiranës në mjediset e kodrave të Liqenit Artificial.

Z. Meta duke iu përgjigjur interesit të të rinjve, u shpreh se këtë bashkëbisedim duhet ta kemi edhe në të ardhmen për qytetin tonë, për zgjedhjet e ardhshme vendore për Tiranën, që është një bashki me hapësira dhe të ardhme të madhe.

KlajdaGjosha.11.04.2015

Znj. Gjosha: Tre zonjat e nderuara do të përfaqësojnë denjësisht Lëvizjen Socialiste për Integrim, do të përfaqësojnë denjësisht aleancën tonë të përbashkët, por dhe zërin dhe nevojat e qytetarëve në zonat ku ato do të kandidojnë

Znj. Gjosha: Duke besuar në potencialin dhe vlerat që përfaqëson secila prej këtyre kandidateve, Lëvizja Socialiste për Integrim dëshmon edhe njëherë se është një forcë politike që realisht vlerëson rolin e gruas në shoqëri dhe në vendimmarrje.

IlirMeta.03.04.2015

Z. Meta: Unë jam vërtet shumë i kënaqur me këtë zgjedhje, që ka propozuar Partia Socialiste e Shkodrës dhe që tani është zgjedhje edhe e Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe e gjithë koalicionit tonë

Z. Meta: Jam i sigurt se me figurën e Ketit, me vizionin e saj, dhe me backgroundin e saj, ajo do të arrijë të ndërtojë këtu në Bashkinë e Shkodrës një koalicion më të madh se sa koalicioni që ne kemi sot, si Aleancë për Shqipërinë Europiane

SpartakBraho.25.03.2015

Ndodhem për të biseduar me ju për të paraqitur një fakt tjetër rrëqethës i falsifikimit të ri të z. Tom Doshi.

Fakti rrëqethës dhe që duhet të vlerësohet sa më shpejt nga Prokuroria është raporti i fundit i z. Tom Doshi dorëzuar Këshillit të Mandateve dhe Rregullores, i cili është lëshuar nga mjeku Eduart Shota, i spitalit Privat Hygea. Ky është raporti mjekësor.