News

ilirmeta04062013

Pas takimit madhështor të zhvilluar në qytetin e Peshkopisë, takim në të cilin u prezantuan kandidatët për deputet në Qarkun e Dibrës, kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, u ndaj në një takim në qytetin e Bulqizës. Në fjalën e tij para mijërave qytetarëve të Bulqizës, z. Meta deklaroi se Bulqiza është një qendër shumë e rëndësishme për të gjithë vendin që si pjesë e Qarkut të Dibrës, janë më të harruarit dhe të më neglizhuarit nga qeveria aktuale. “Prandaj më 23 qershor, me votën tuaj ju do të ndëshkoni këtë harresë, këtë neglizhencë. Ju nuk i keni asnjë borxh Partisë Demokratike. Përkundrazi, është ajo që ka detyrime pa fund ndaj popullit tuaj. Ju bë kaq kohë që çdo dy vjet sa herë ka zgjedhje lokale apo zgjedhje parlamentare. Premtohet rruga e Arbrit dhe hidhet një grusht asfalt elektoral”, tha ndër të tjera z. Meta.

monikakryemadhi03062013

Kandidatja për deputete e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Lezhës, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me banorë të Komunës Zejmen e shoqëruar edhe nga kryetari i bashkisë së Lezhës, Viktor Tusha.

Gjatë bashkëbisedimit me banorët dhe simpatizantët e LSI-së në këtë komunë znj. Kryemadhi u shpreh se kudo në Lezhë ndihet mungesa e dorës së shtetit dhe se kërkohet një ritëm tjetër.

ilirmeta02062013-1

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka zhvilluar një takim mjaft entuziastë në qytetin e Krujës, takim në të cilin ka prezantuar kandidatët e LSI-së në Qarkun e Durrësit, veçanërisht kandidatin për Krujën, Bujar Dervenin. Në fjalën e tij z. Meta shprehu kënaqësinë për këtë takim duke e cilësuar Krujën si një qytet të lavdishëm i cili i mbush të gjithë shqiptarë me krenari për të kaluarën por edhe në frymëzim për të ardhmen. Jam i bindur se duke propozuar apo duke mbështetur një përfaqësues të denjë të këtij komuniteti të mrekullueshëm të qytetarisë, të urtësisë dhe mençurisë krutane dhe të intelektualëve krutanë, si Bujar Derveni, ne tregojmë respektin, vëmendjen dhe vullnetin tonë për t’i dhënë qytetit të Krujës dhe të gjithë krutanëve mbështetjen më të madhe për përfaqësuar me dinjitet në Parlamentin e ardhshëm dhe në të gjitha nivelet e qeverisjes qendrore të vendit”, tha ai.

ilirmeta02062013

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta ka zhvilluar disa takime me simpatizantë në Shkodër, i shoqëruar nga kandidatët për deputetë Agron Çela dhe Nora Malaj. Fillimisht z. Meta u ndal në fshatin Kosmaç të Komunës Bushat, në një takim entuziast me banorë dhe simpatizantë të LSI-së. Gjatë këtij takimi ai diskutoi për problemet që ka kjo zonë dhe premtoi se pas fitores së 23 qershorit situata do të ndryshojë për mirë. Më tej, ai zhvilloi takime të tjera me simpatizantë të LSI-së në Komunën Rrethina dhe në Postribë.

ilirmeta31052013

Ju falënderoj të gjithëve. Unë jam një mik i hershëm i Universitetit Evropian të Tiranës në bashkëpunimet që kemi pasur në interes të publikut dhe do ta vazhdojmë këtë bashkëpunim. Sot nuk mund ta nis këtë bashkëbisedim pa përmendur dy ngjarje pozitive që kanë ndodhur dje. E para që janë miratuar tre ligjet nga Kuvendi i Shqipërisë. Janë miratuar në kulmin e fushatës elektorale, që tregon në fund të fundit një akt përgjegjshmërie dhe bashkëpunimi për një interes më të madh që është ai i vendit dhe i të ardhmes evropiane. Shpresojmë që ngjarje të tilla të ketë sa me shpesh në mënyrë që ne të ecim drejt realizimit të një Shqipërie me standardet më të larta evropiane. Së dyti dje në mbrëmje një sukses i jashtëzakonshëm ka qenë edhe suksesi i Elhaida Danit, një këngëtare e re dhe mjaft e spikatur e cila arriti një sukses të madh në një vend të madh evropian dhe një vend i madh edhe në muzikë dhe në kulturë.

ilirmeta30052013-2Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, priti sot një përfaqësi të organizatës “Biznes Albania”, të kryesuar nga presidenti i kësaj organizate, Luan Bregasi. Z. Bregasi i ka dorëzuar z. Meta librin e propozimeve të politikave të biznesit për përmirësuar klimën e biznesit në vend. Në këtë takim u diskutua mbi shqetësimet kryesore që hasin sipërmarrësit në vend. Pas takimit z. Meta dhe z. Bregasi dhanë një konferencë për shtyp.

ilirmeta30052013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka zhvilluar në Shkodër një bashkëbisedim me biznesmenë, sipërmarrës të njohur si dhe përfaqësues të shoqatave të ndryshme të biznesit.

Në fjalën e tij hyrëse Lideri i LSI-së deklaroi se biznesi është dhe duhet të jetë një partner shumë i rëndësishëm i qeverisë. “Për ne biznesi është dhe duhet të jetë një partner shumë i fuqishëm i qeverisë, i shtetit për të çuar para të gjitha reformat, për të çuar para edhe integrimin evropian sepse pa një ekonomi të zhvilluar, pa një sipërmarrje të zhvilluar, pa pasur një sipërmarrje efeciente dhe që di të konkurrojë denjësisht në tregjet evropiane dhe ndërkombëtare, integrimi evropian është një projekt i dështuar. Sepse ne duam të shkojmë në Evropë dhe të bëhemi anëtarë të Bashkimit Evropian që të rrisim më tej standardet ekonomike e sociale të qytetarëve tanë dhe këtë nuk mund ta bëjmë pa i dhënë atë mbështetje biznesit që ai të fitojë këtë betejë në tregjet evropiane dhe në tregjet ndërkombëtare”, tha z. Meta.

ilirmeta29052013

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta ka deklaruar se biznesi fason meriton më shumë mbështetje nga qeveria, pasi është aktualisht biznesi më i madh punëdhënës në vendin tonë, sidomos për gratë dhe vajzat.

Gjatë një vizite që zhvilloi në një fabrikë ku prodhohen këpucë në Fier, z. Meta u shpreh se LSI do të angazhohet për mundësuar shumëfishimin e këtyre aktiviteteve për të rritur eksportet e mallrave shqiptare drejt vendeve të tjera. Gjithashtu, ai e vuri theksin te përpjekjet që duhen bërë për të nxitur biznesin dhe për të ndihmuar hapjen e vendeve të reja si prioritet kryesor në programin e LSI-së.

ilirmeta28052013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Ilir Meta priti sot në selinë e partisë, Drejtorin për Çështjet e Evropës Jug-Qendrore në Departamentin e Shtetit, z. Jonathan Moore, i shoqëruar nga Ambasadori i SHBA në Tiranë, z. Aleksandër Arvizu.

Z. Meta, e falenderoi z. Moore për mbështetjen dhe interesin e treguar nga SHBA për të siguruar standarte sa më të larta demokratike në zgjedhjet e 23 qershorit.

lsilezhe27052013

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar sot një takim madhështor në sheshin qendror të qytetit të Lezhës, takim në të cilin është prezantuar ekipi i 7 kandidatëve për deputetë në Qarkun e Lezhës.  I pranishëm në këtë takim, Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, deklaroi LSI është e angazhuar që me programin e saj të luftojë kundër kësaj krize të jashtëzakonshme  që ka kllaposur vendin.

Lista e kandidatëve të LSI-së në Qarkun e Lezhën kryesohet nga Monika Kryemadhi, duke vijuar me Petrit Gjonin, Gjok Bunën, Bib Gjonmarkaj, Edmond Pirolin, Erisi Zaimi, si dhe Prenda Sejdia.