Analiza e Tribune Magazine-Meta njeriu kyç per formimin e Qeverise

Analiza e Tribune Magazine-Meta njeriu kyç per formimin e Qeverise

Analiza e Tribune Magazine-Meta njeriu kyç per formimin e Qeverise‏ Analiza e perkthyer e botuar ne prestigjozen nderkombetare “Tribune Magazine”

 

Fushata e zgjedhjeve parlamentare ne Shqiperi ka filluar zyrtarisht ne fund te Majit. Megjithate kandidatet kane qene pjese e nje lufte te madhe fjalesh prej shume muajsh.

 

Ilir Meta ish- Kryeministeri  cili krijoi partine e tij Levizjen Socialiste per Integrim (LSI) eshte i njohur kudo si “kingmaker” pra si njeriu kyç i formimit te Qeverise se re.

Megjithese sondazhet e paraqesin ate me vetem 6 % te votave nese asnjera nga partite e medha nuk fiton ne mazhorance mbeshtetja e LSI-se do te luaje nje rol kryesor ne formimin e Qeverise.

Opozita ka atakuar Qeverine per shpenzim te jashtezakonshem te lekeve te taksapaguesve per te blere informacionin publik duke publikuar arritjet e administrates se Berishes para se partite e tjera te fillonin fushaten e tyre. Nga ana tjeter Partia Demokratike e ka percaktuar Edi Ramen si nje “coward” ‘budalla’ per arsye se nuk dha doreheqjen si Kryetar Bashkie.

 
Diçka me shume rendesi eshte reputacioni nderkombetar i vendit nderkohe qe Shqiperia pretendon se eshte nje vend me ekonomi te stabilizuar dhe shpreson per anetaresim ne BE. Kur Shqiperia aplikoi zyrtarisht per te qene anetare e BE-se ne Prill komisioneri Olli Rehn paralajmeroi se keto zgjedhje do te ishin ‘nje test kritik i qendrueshmerise politike’. Si pasoje me mijera monitorues te pavarur do te ruajne voten diten e zgjedhjeve.

 

Partite politike kane permiresuar imazhin e tyre duke future emra te rinj ne listen elektorale me me shume femra dhe te rinj si dhe njerez te njohur si prsh pjesemarres te programit Big Brother.

 
Vendi ka patur disa arritje gjate ketyre viteve si anetaresimi ne Nato permiresimi I infrastructures etj.
Disa nga sfidat me te cilat duhet te perballet Shqiperia- duke perfshire sistemin shendetesor dhe edukimin .

 

Shqiperia eshte nje vend me shume te rinj te cilet ne disa vite do te duan te levizin lirisht si dhe te studjojne neper vende te ndryshme te Europes. Alexandra Stiglmayer nje analiste e  Balkanit thote se hyrja ne BE eshte pak e paqarte. “Hyrja e Shqiperise ne BE varet nga Komisioni Europian dhe menyra se si do te reagojne ata. Nuk dihet nese ata do ta lejojne Shqiperine te futet ne BE nga arritjet qe ka pasur deri tani apo do te jene shume strict duke pritur qe Shqiperia t’I plotesoje te gjitha kushtet’ thote ajo.
Rinia e mire e dukuar Shqipetare kane filluar ta mohojne emigracionin. Liderat shqiptare duhet te marrin me teper pergjegjesi duke vepruar ne interest e vendit dhe te njerezve. 0x323030392d30362d3233 09:02)