Author: admin-lsi

ilirmeta23032013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga kryetari i LSI-së së Tiranës, Shezai Rrokaj, nënkryetari i LSI-së për Njësinë Bashkiake nr. 1 në Tiranë, Geron Ibrahimi, si dhe nga kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Klajda Gjosha, ka marrë pjesë në një takim entuziast të organizuar me strukturat e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Njësinë nr. 1 në kryeqytet. Në këtë aktivitet, ku merrnin pjesë qindra anëtarë dhe simpatizantë të LSI-së, janë anëtarësuar rishtas në Lëvizjen Socialiste për Integrim edhe 120 anëtarë të tjerë, një pjesë të të cilëve Lideri i LSI-së u dha dokumentet e anëtarësisë. Në fjalën e tij Lideri i LSI-së deklaroi se për LSI-në është e rëndësishme që të kuptohet se 23 qershori është momenti më i mirë për LSI-në, për të maksimizuar rezultatin e tre zgjedhjeve bashkë, pra të 2005-s, 2009-s dhe 2013-s që po vjen. “Në të kaluarën kemi qenë në një situatë shumë në të pafavorshme dhe mjaft trysnuese, shumë jo demokratike.

ilirmeta21032013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga deputeti i Qarkut Berat, Nasip Naço, ka zhvilluar një sërë takimesh në këtë qark. Ai mori pjesë në një takim entuziast me qindra banorë të qytetit të Poliçanit, gjatë një takimi të zhvilluar në Çorovodë, vizitoi një punishte artizanale për prodhimin e produkteve me thupra si dhe mori pjesë gjithashtu edhe në ceremoninë e përurimit të urës tip “Bejli” të ndërtuar nga forcat e armatosura në Komunën Vendreshë. Në takimin nw një punishte artizanale për prodhimin e produkteve me thupra, kryetari i LSI-së, Ilir Meta, tha se LSI do të bëjë të gjitha përpjekjet e mundshme për të zgjeruar aktivitete të tilla por edhe aktivitete të llojeve të ndryshme që hapin vendet e rejat të punës. Sipas tij punësimi është obligimi kryesor i Lëvizjes Socialiste për Integrim.

ilirmeta20032013

Lideri i LSI-së dhe deputeti i Qarkut Berat, Nasip Naço, inaugurojnë lulishten kryesore të qytetit pas përfundimit të punimeve

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga deputeti i LSI-së për Qarkun e Beratit, Nasip Naço, si dhe kryetari i Bashkisë së Çorovodës, Nesim Spahiu, ka marrë pjesë sot në shpalljen e nismës “Çorovoda, qyteti më i pastër”. Në një aktivitetzhvilluar në pallatin e kulturës të këtij qyteti z. Meta përshëndeti nismën e Bashkisë së Çorovodës, një nismë e cila sipas tij është shumë kuptimplotë, një nismë shumë e mençur dhe me vizion për të ardhmen e këtij qyteti dhe të gjithë komunitetit, nismën “Çorovoda, qyteti më i pastër”. “Nuk mund të kishte nismë më të bukur dhe më domethënëse për të sotmen dhe për të ardhmen e këtij qyteti dhe të këtij komuniteti”, tha z. Meta.

ralfgjoni20032013

Sekretari Ndërkombëtar i LSI-së, Ralf Gjoni, në një intervistë dhënë për televizionin “ABCnews”, ka folur rreth zhvillimeve të fundit në rajon, sidomos për ecurinë e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Z. Gjoni tha se LSI përshëndet të gjithë mbështetjen dhe kontributin që Bashkimi Evropian i jep këtij dialogu.

Z. Gjoni, vizitat e përfaqësuesve të lartë të BE, Fule dhe Ashton, çfarë do të thonë për Kosovën?

Ajo që duhet përshëndetur është një angazhim shumë i madh dhe shumë i shpeshtë i krerëve të lartë të BE, për sa i përket edhe Kosovës edhe Serbisë, sidomos mbarëvajtjes së dialogut midis dy vendeve. Nuk është thjesht një zyrtare e lartë, baronesha Ashton është përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme të BE, sidomos pas traktatit të Lisbonës, kemi një përfaqësuese të lartë të politikës së jashtme dhe kemi një komisioner për Zgjerimin. Prania e dy autoriteteve më të larta të politikës së jashtme, por edhe të politikës së zgjerimit të BE, si në Kosovë ashtu dhe në Serbi tregojnë një angazhim dhe një vullnet shumë pozitiv për sa i përket përqasjes së Brukselit drejt perspektivës së këtyre dy vendeve në BE. Është një riafrimin, është një rikonfirmim, që edhe Serbia edhe Kosova e kanë vendin në BE. Dhe unë besoj se duhet përshëndetur fort kjo iniciativë dhe ky angazhim kaq konkret i z. Fule dhe i baroneshës Ashton, sepse garanton pak a shumë atë strukturë, apo të vetmin mekanizëm që mund të sjellë paqe midis këtyre vendeve dhe paqe në të gjithë rajonin.

ilirmeta19032013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, si dhe nga kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Klajda Gjosha, ka marrë pjesë sot në Konventën e Lëvizjes së Gruas për Integrim në Fier. Në këtë takim ku ishin prezente qindra gra dhe vajza fierake merrte pjesë edhe kryetari i LSI-së së Fierit, Robert Bitri. Në fjalën e tij Lideri i LSI-së, Ilir Meta, deklaroi se Lëvizja Socialiste për Integrim ka qenë dhe mbetet gjithnjë e vëmendshme dhe e para në kapjen e e problemeve më të mprehta sociale dhe në ofrimin e lehtësive dhe mbështetjeve në këtë drejtim. Sipas tij LSI, duke qenë një forcë realiste, dhe duke ofruar një vizion të qartë për zhvillimin ekonomik dhe social të vendit, njëkohësisht është edhe një garantuese jo vetëm e vazhdimësisë së politikave ekonomike, mbështetëse ndaj sipërmarrjes dhe punësimit, por në një mënyrë të veçantë edhe një garanci që këto politika të jenë më efikase në drejtim të një punësimi më të gjerë, të grave dhe të vajzave. Ndërkohë që në fjalën e tij Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, deklaroi se LSI-ja është forcë që gjeneron energji pozitive, prandaj LSI-ja është forcë tek e cila konvergojnë interesat Europiane të Shqipërisë. Sipas tij LSI-ja e ka hapin në horizontin Europian ku do të çojë Shqipërinë dhe jo në skutat e kanunit apo të bajraqeve që e shohin gruan si shërbëtore.

ilirmeta16032013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga Kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Klajda Gjosha, ka marrë pjesë sot në një takim mjaft entuziast të zhvilluar me qindra gra dhe vajza të Lëvizjes së Gruas për Integrim nga Rrethi i Matit. Në fjalën e tij përshëndetëse z. Meta duke i falënderoi të gjithë për punën e deritanishme dhe për angazhimin dhe përkushtimin e tyre deklaroi se LSI do të ketë përfaqësimin e duhur në Parlamentin e ardhshëm nga Qarku i Dibrës. Sipas tij fryma e solidaritetit dhe e bashkëpunimit që është në Mat është një frymë që e karakterizon LSI-në në të gjithë Shqipërinë.  “Këtu roli i Matit është i jashtëzakonshëm dhe unë kam besim të plotë sepse ju e keni treguar veten edhe në vitin 2009 në kushte shumë më të vështira.

ilirmeta15032013

Në vazhdën e takimeve për inkurajimin e hapjeve të vendeve të reja të punës Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z.Ilir Meta, ka vizituar ditën e sotme një kompani “Call Center” në kryeqytet. Gjatë kësaj vizite Lideri i LSI-së u shpreh se do t’i jepet një mbështetje maksimale biznesit “Call Center” në Shqipëri, pasi sipas tij kjo mbështetje do të ishte në shërbim të rritjes së punësimit.

Gjithashtu, Meta tha se bashkë me biznesin fason, “Call Center” është një tjetër mundësi e shkëlqyer në Shqipëri për hapjen e vendeve të reja të punës.

ilirmeta12032013-3

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Ilir Meta priti sot në selinë e partisë Zv. Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Integrimit Evropian të Malit të Zi, z. Igor Lukšić.

Z. Meta dhe Z. Lukšić i vlerësuan marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Malit të Zi si të shkëlqyera dhe si një model për të gjithë rajonin, duke theksuar se bashkëpunimi përmes projekteve të përbashkëta duhet forcuar edhe më tej.

Z. Meta vlerësoi rolin strategjik që Mali i Zi luan në rajon, duke e cilësuar vendin fqinj si një faktor të rëndësishëm të stabilitetit dhe paqes. Z. Meta u shpreh se Shqipëria e mbështet fuqimisht Malin e Zi në proceset integruese Euro-Atlantike duke nënvizuar se të dy vendet duhet të rrisin edhe më tej koordinimin mes tyre në mënyrë që axhenda evropiane të mbetet kryefjalë e të gjithë axhendës rajonale.

ilirmeta12032013-1

Z. Meta cilat janë pritshmëritë e ODIHR-it lidhur me procesin zgjedhor dhe çfarë garancish keni dhënë ju si forcë në qeverisje?

Ne mirëpresim angazhimin e ODIHR-it dhe vlerësuam të gjithë punën që është bërë dhe që synon ODIHR-i të realizojë në të ardhmen, në bashkëpunim me të gjitha autoritetet shqiptare, për të garantuar një transparencë maksimale të vëzhgimit të këtyre zgjedhjeve përpara, gjatë dhe pas ditës së votimit. Ne nënvizuam angazhimin maksimal të Lëvizjes Socialiste për Integrim për zgjedhje të standardeve më të larta evropiane më 23 qershor, sepse janë të gjitha mundësitë. Njëkohësisht nënvizuam besimin tonë se përfaqësuesit tanë, të cilët janë në të gjitha nivelet e procesit të administrimit zgjedhor, do të sillen gjithmonë në mënyrë konstruktive, bashkëpunuese dhe në respekt të zbatimit të ligjit. Nënvizuam gjithashtu rëndësinë e bashkëpunimit të të gjithë forcave politike, pavarësisht programeve, dallimeve dhe qëllimeve të tyre elektorale për të garantuar një klimë pozitive për sa i takon mbarëvajtjes së procesit zgjedhor. Njëkohësisht edhe nxitjen që të gjitha partitë, sidomos ato të cilat kanë përgjegjësitë e përfaqësimit në të gjithë piramidën e administrimit të zgjedhjeve, që përfaqësuesit e tyre të shkëputen nga interesat e politikës së ditës dhe t’i shërbejnë bashkëpunimit në zbatim të ligjit dhe të kodit konsensual.