Author: admin-lsi

ilirmeta10062013-1

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta ka nënshkruar me kryetarin e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, z. Nikolin Jaka “pakti dakordësisë”. Kjo marrëveshje u nënshkrua nga Lideri i LSI-së pasi është njohur prej disa kohësh me kërkesat e komunitetit të biznesit dhe pasi ka vlerësuar se një pjesë e mirë e këtyre propozimeve kanë qenë të përfshira ose kanë qenë në përputhje me Planit e Punësimit. Sipas paktit të nënshkruar, LSI-ja angazhohet për qeverisjen e pas 23 qershorit, në mënyrë që në kohën më të shpejtë të mundshme të zgjidhim problemet më të mprehta dhe më akute që ka sot biznesi dhe sipërmarrja që në fakt janë edhe problemet më delikate të ekonomisë shqiptare dhe që reflektojnë akoma më shumë edhe tek ekonomia familjare.

ilirmeta09062013-1

Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar një takim në qytetin e Sarandës, takim në të cilin është prezantuar ekipi i 12 kandidatëve për deputetë në Qarkun Fier. I pranishëm në këtë takim, Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, duke prezantuar në veçanti kandidaten për deputete të LSI-së në Rrethin e Sarandës, Katina Gogo, u shpreh se edhe në qarkun e Vlorës, sfida e LSI-së është për të marrë të paktën 2 deputetë. Lista e kandidatëve të LSI-së në Qarkun e Vlorës kryesohet nga Shkëlqim Selami, nr. 2 i listës është z. Flamur Çelaj dhe vijon me znj. Katina Gogo, Kasëm Cenaj, Thodhori Shia, Luçiana Koprencka, Klajdi Mati, Diana Murati, Juna Hoxhaj, Kamber Zj, Apostol Qirko dhe Beqir Kashiri.

ilirmeta09062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, njëherazi kandidat për deputet në Qarkun e Tiranës, Luan Rama, ka marrë pjesë ditën e sotme në Konventën e Lëvizjes Rinore për Integrim së Kavajës. Të pranishëm në këtë aktivitet entuziast ku merrnin pjesë mjera të rinj kavajas ishin gjithashtu të pranishëm kryetarja e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së, Erisa Xhixho, kryetari i LRI-së, Endrit Braimllari, si dhe kandidati për deputet i LSI-së në Kavajë, Parid Xhihani.

ilirmeta08062013-1

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, mori pjesë sot në një takim të jashtëzakonshëm më qindra të rinj dhe të reja të LRI-së së Kukësit. Në këtë aktivitet janë anëtarësuar rishtas në Lëvizjen Socialiste për Integrim edhe 300 anëtarë të tjerë, një pjesë të të cilëve Lideri i LSI-së u dha dokumentet e anëtarësisë. Z. Meta i dorëzoi sot dokumentin e anëtarësisë në veçanti kryetarit të Bashkisë së Kukësit, Hasan Halilaj, i cili pak ditë më parë deklaroi bashkimin e tij me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Në fjalën e tij Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, deklaroi se Kukësi pas 23 qershori do të ecë më shpejt me LSI-në drejt punësimit dhe zhvillimit. Ai u shpreh i bindur se fitorja e LSI-së më 23 qershor do të fillojë nga Kukësi dhe do të përshkojë të gjithë Shqipërinë.

ilirmeta08062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka zhvilluar një takim mjaft entuziast me mijëra qytetarë të Rrethit të Devollit. I shoqëruar ekipi i kandidatëve të LSI-së në Qarkun e Korçës z. Meta prezantoi kryesuesin e kësaj liste, Piro Kapuranin, si dhe kanditatët e LSI-së për Rrethin e Devollit, Petrika Lamen dhe Zamir Demirajn. Në fjalën e tij para qytetarëve devollinj Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim u shpreh se “është kënaqësi e veçantë të jem sot në Devoll, në këtë krahinë të shquar, në këtë krahinë që dallohet si rrallë ndonjë tjetër për njerëzit jashtëzakonisht punëdashës dhe bujarë, në këtë krahinë që lindi një njeri të madh, një shkrimtar të madh si Dritëro Agolli, që i dha emër gjithë Devollit e sidomos shpirtit tuaj punëtor e bujar”.

monikakryemadhi07062013

Kryesuesja e listës së kandidatëve për deputetë të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Lezhës, Monika Kryemadhi, e shoqëruar nga të gjitha kandidatët e tjerë në këtë qark, ka zhvilluar një tur takimesh në Bashkinë e Rubikut dhe në katër komuna të tjera të Qarkut të Lezhës, përkatësisht në fshatin Rreps të Komunës Orosh, në Fan dhe në Blinisht.

Në bashkëbisedimin që zhvilloi me qytetarët znj. Kryemadhi deklaroi se ka ardhur koha që vëmendja të kthehet në Qarkun e Lezhës. Sipas saj politika duhet të mendojë në radhë të parë se si duhet t’i shërbejë lezhjanëve dhe të gjithë shqiptarëve dhe jo të shkëputet prej tyre dhe problemeve që qytetarët kanë.

ilirmeta07062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka zhvilluar një takim festiv me mijëra të rinj të Njësisë Bashkiake nr. 4 në Tiranë dhemb pas është ndalur në një bashkëbisedim me qytetarët në Njësinë Bashkiake nr. 7.

Në fjalën e tij para të rinjve Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim tha se më 23 qershor të rinjtë shqiptarë votojnë për zgjidhjen e problematikave të tyre, për të cilët LSI ka një plan konkret. “Ju votoni për të ngritur zërin tuaj në Kuvendin e ardhshëm të Shqipërisë, për t’i dhënë zgjidhje problemeve tuaja lidhur me reformimin e sistemit tonë arsimor, me krijimin e mundësive dhe hapësirave për formimin profesional, për zgjidhjen e problemeve tuaja lidhur me hapjen e vendeve të reja të punës për të cilat Lëvizja Socialiste për Integrim ka një plan konkret duke krijuar lehtësi fiskale për të gjithë sipërmarrësit të cilët punësojnë të rinj dhe të reja për herë të parë, si një mbështetje që u jepet atyre për të hyrë të sigurt në jetën që duhet të ndërtojnë me punë dhe me djersë”, vijoi Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta.

ralfgjoni07022013

Konferencë për Shtyp
Ralf Gjoni

Shprehim shqetësimin e thellë për angazhimin politik të policisë së rrethit të Hasit, e cila sot në menyrë të qëllimshme dhe arbitrare, dhe jo për herë të parë, ka ndaluar automjetin me te cilin udhetonin kandidatët për deputet të LSI të qarkut Kukës, duke i penguar ata në ushtrimin e aktivitetit të tyre elektoral.

Lëvizja Socialiste për Integrim dënon fort përdorimin politik që i bëhet policisë së shtetit në këtë periudhë zgjedhjesh, dhe i bëjmë thirrje Ministrit të Brendshëm, z. Noka, i cili është edhe kandidat për deputet i Partisë Demokratike në Qarkun Kukës, të distancohet menjëherë nga këto akte të papranueshme dhe të mbajë qëndrim të menjëhershëm zyrtar, në mënyrë që Policia e Shtetit të mos jetë pjesë dhe vegël e lojëravetë ulëta politike, por të tregojë profesionalizëm dhe integritet në ushtrimin e detyrës që i ka hije uniformës së policit.

ilirmeta06062013

LSI organizon forumin ekonomik me temë kryesore “Zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik për një punësim të sigurt”

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi sot në Hotel Tirana International forumin ekonomik me temë “Zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik për punësim të sigurt”. Në këtë forum, ku ishte i pranishëm një panel shumë i spikatur, mori pjesë Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, si dhe nderonte me praninë e tij një nga këshilltarët kryesorë të qeverive “Laburiste” në Britaninë e Madhe,  këshilltar ekonomik dhe i politikave sociale  i Tony Blair, gjithashtu edhe këshilltar i Gordon Broën, aktualisht profesor në Universitetin e Oksfordit, Patrick Diamond. 

nasipnaco-1

Kandidati për deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Beratit, z. Nasip Naço ka deklaruar se Kryeministri Berisha gjatë tetë viteve që qeverisi vendin nuk arriti të mbaronte dot as 3 kilometra rrugë në Skrapar.

Gjatë një prononcimi për mediat nga Berati, z. Naço u shpreh se Berisha do të vijë me helikopter në Skrapar, teksa theksoi se Partia Demokratike tashmë është bërë si një traktor i vjetër që i del zinxhiri në çdo metër.

“Berisha nuk i mbaroi dot as tre kilometra rrugë në Skrapar gjatë tetë viteve qeverisje dhe tashmë ai do të vijë me helikopter në Skrapar. Po ta vini re Partia Demokratike është bërë tamam si një traktor i vjetër që i del zinxhiri në çdo metër”, ka deklaruar kandidati për deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim.