Author: admin-lsi

ilirmeta15062013-1

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka marrë pjesë sot në një takim mjaft entuziast me mijëra banorë në qytetin e Burrelit, takim në të cilin është prezantuar edhe ekipi i kandidatëve për deputetë të LSI-së në Qarkun Dibër.

Në fjalën e tij z. Meta i falënderoi të gjithë të pranishmit për mbështetjen e vazhdueshme që popullit i Matit i ka dhënë LSI-së që nga krijimi i saj. “Tani erdhi ora që ajo përkrahje që ju i keni dhënë LSI-së këto 8 vite, ato sakrifica që ju keni bërë për këtë alternativë të shpërblehen si asnjëherë tjetër me fitoren tonë spektakolare në Dibër dhe në të gjithë Shqipërinë më 23 qershor. Lëvizja Socialiste për Integrim do të ketë komisionerët e saj, do të ketë numëruesit e saj, do të ketë përfaqësuesit e saj në të gjitha KZAZ-të. Jo vetëm që do të mbrojë dhe do të garantojë votat për LSI-në por votën që do të hedhë çdo qytetar shqiptar ashtu siç i do zemra e tij. Jam i bindur se shumica e zemrave të matjanëve dhe të gjithë shqiptarëve rrahin për rrotacionin, rrahin për ndryshimin dhe duan që të ecin më shpejt”, tha ai.

ilirmeta15062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga kryesuesi i listës së kandidatëve të LSI-së në Qarkun e Fierit, Petrit Vasili, zhvilloi një vizitë në një fermë bujqësore në Rrethin e e Lushnjës dhe më pas u ndal në një bashkëbisedim me me qytetarët në bashkinë e Divjakës. Duke biseduar më fermerët, pronarë të një sere, z. Meta u shpreh se Plani i Punësimit i Lëvizjes Socialiste për Integrim fillon me sektorin e bujqësisë, me hapat konkretë që do të ndërmerren për rimëkëmbjen dhe modernizimin e saj. Kryetari i LSI-së tha se LSI është e angazhuar për të subvencionuar disa herë më shumë bujqësinë sesa deri më tani në mënyrë që të subvencionohen të gjitha inputet që janë aq të rëndësishme për të rritur rendimentin, për të rritur prodhimin, për të garantuar një proces të tërë zinxhir, të suksesshëm i cili e lidh më shpejt dhe në mënyrë të sigurt dhe të efektshme prodhimin me tregun.

monikakryemadhi14062013

Kryesuesja e listës së kandidatëve për deputetë të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Qarkun e Lezhës, Monika Kryemadhi, e shoqëruar nga disa prej kandidatëve dhe nga kryetari i LSI-së së Lezhës, Viktor Tushaj, ka zhvilluar një bashkëbisedim me banorë në Komunën e Shëngjinit në Lezhë.

Gjatë fjalës së saj në këtë takim znj. Kryemadhi deklaroi se se 23 qershori është një datë shumë e rëndësishme për të gjithë shqiptarët pasi është data ku shqiptarët më votën e tyre do të vendosin t’i japin një herë e mirë fund tranzicionit në vend. Nuk mund ta mohojmë atë se çfarë është bërë deri më tani por ne mendojmë se shqiptarët meritojnë të ecin më shpejt, ju në Komunën e Shëngjinit meritoni të ecni më shpejt. Nuk kemi më kohë për të pritur. Ka ardhur koha t’i japim fund tranzicionit”, tha ajo.

ilirmeta14062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga kandidatët për deputetë të LSI-së në Qarkun e Durrësit, Lefter Koka dhe Edmond Panariti, ka zhvilluar takime me qytetarët në këtë qark. Fillimisht z. Meta u ndal në një bashkëbisedim me banorët në zonën e Vollgës. Më pas ai mori pjesë në një takim entuziast me qindra banorë, takim i organizuar në sheshin para stadiumit “Niko Dovana”.

Në komunikimin e tij me qytetarët durrsakë Lideri i LSI-së deklaroi se për LSI-në 23 qershori është shumë i rëndësishëm sepse fitorja duhet të jetë sa më solide pasi sipas tij vetëm kështu do të mund të bëhen reforma sa më solide për përmirësimin e jetës së qytetarëve të Duurrësit, të të gjithë qytetarëve shqiptarë.

edmondhaxhinasto13062013

Kandidati për deputet ne qarkun e Elbasanit Z. Edmond Haxhinasto mori pjese ne nje konference per mjedisin te organizuar nga qendra e edukimit mjedisor EDEN  te sponsorizuar nga Ambasada e Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe Austrian Development Cooperation.

"Duke pasur parasysh permasat e problemit te mjedisit ne Elbasan do kisha dashur qe ky aktivitet te kishte terhequr nje vemendje me te gjere, te te gjithe spektrit politik ne El, edhe te elementeve te tjere te shoqerise civile" tha Haxhinasto.

ilirmeta13062013-1

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga kandidatët për deputetë të LSI-së në Njësinë Bashkiake nr. 8 në Tiranë, Dritan Ylli dhe Matilda Tyli, ka zhvilluar një takim mjaft entuziast me banorët në këtë njësi. Në fjalën e tij z. Meta ka falënderuar ekipin e LSI-së që punon në njësinë 8 për frymën e bashkëpunimit që rrezaton në të gjithë komunitetin për lidhjet e forta dhe në rritje që ka me të gjithë banorët dhe shtresat e kësaj njësie. “Ndaj besoj se mbështetja për Dritan Yllin si kandidat për deputet i LSI apo për Matildën është domethënëse dhe do të reflektohet në përfaqësimin e të gjithëve ju në qeverisjen e ardhshme. Pak ditë na ndajnë nga zgjedhjet e 23 qershorit, që janë tepër të rëndësishme.

ilirmeta13062013

Ilir Meta: Për ne punësimi dhe fuqizimi ekonomik i gruas ka qenë dhe mbetet një çështje shumë e rëndësishme derisa të bëhemi një shoqëri e standardeve evropiane me një barazi të plotë gjinore. Në fund të fundit fuqizimi ekonomik i gruas sjell barazi reale në shoqëri, në familje, në komunitet kudo.

Lidhur me koalicionin e mëparshëm ne e filluam me integrimin dhe për katër vite u arrit liberalizimi i vizave ku roli ynë ka qenë tepër aktiv. Unë kam qenë edhe koordinatori i përmbushjes së të gjithë detyrimeve dhe e mbaruam përsëri me integrimin sepse para pak javësh përsëri parlamenti atëherë kur askush nuk e mendonte i votoi tre ligjet. U bë shumë mirë dhe është një kontribut i të gjithëve. Kjo tregon shumë qartë që LSI është një forcë që integrimin e ka pasur dhe e ka prioritet dhe angazhimin konkret.

ilirmeta11062013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, zhvilloi një tur takimesh në Rrethin e Lushnjës. I shoqëruar nga kryesuesi i listës së kandidatëve të LSI-së në Qarkun e Fierit, kandidat për deputete, Petrit Vasili, Lideri i LSI-së u ndal në komunat Tërbuf, Krutje, Gradisht, Golem Lushnjë etj.

Në bashkëbisedimin e tij me qytetarët e pranishëm në këto takime z. Meta u ndal në veçanti në programin e LSI-së për rimëkëmbjen dhe zhvillimin e bujqësisë. Z. Meta tha se mbështetja për bujqësinë deri tani ka qenë shumë minimale. Ai u shpreh se LSI do të marrë hapa konkretë në këtë drejtim.

logo

Përfaqësues të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nënkryetari Ylli Manjani, Sekretari ndërkombëtar Ralf Gjoni dhe Shefi i Kabinetit Majlind Lazimi, u takuan sot në Kryesinë e Kuvendit me anëtarët e Misionit Parazgjedhor të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Duke i falenderuar për interesin dhe vëmendjen e treguar ndaj ecurisë së fushatës zgjedhore, Nënkryetari i LSI Ylli Manjani shprehu besimin se pavarësisht disa shqetësimeve dhe incidenteve të fundit, mbarëvajtja e fushatës është relativisht larg tensioneve, kjo edhe falë kërkesave më civile të qytetarëve, të cilët ndjehen të lodhur nga politika konfliktuale dhe kërkojnë më shumë qytetari edhe nga forcat politike.

ilirmeta10062013-2

Lëvizja Socialiste për Integrim, nëpërmjet një aktiviteti madhështor të zhvilluar sot në Pallatin e Kongreseve ka prezantuar 48 kandidatet për deputete gra dhe vajza në të gjitha qarqet e vendit. Në këtë aktivitet, ku ishte i pranishëm dhe Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, përshëndetën me fjalën e tyre 11 nga kandidatet, kryetarja e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së Erisa Xhixho, si dhe përfaqësuesja nga Lëvizja Rinore për Integrim, Kejdi Mehmetaj.