Author: admin-lsi

arkivmetaharadinajlirimi29

Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka deklaruar nga Varrezat e Dëshmorëve sot se lirimi i heroi të gjallë të UCK-së siç e cilësoi ai, Ramush Haradinaj, nga Tribunali i Hagës i ka dhënë edhe një herë të gjithë legjitimitetin dhe krenarinë kësaj lufte të drejtë që bëri populli shqiptar në Kosovë. Sipas tij lirimi i z. Haradinaj është një arritje dhe një sukses tjetër i përpjekjeve të popullit shqiptar në afirmimin e tij.

ilirmeta2829nentor

Lëvizja Socialiste për Integrim ka nderuar ditën e sotme të rënët në luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare. Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, përfaqësues të LSI-së në qeveri, përfaqësues të Lëvizjes së Gruas për Integrim dhe përfaqësues të Lëvizjes Rinore për Integrim kanë vënë kurora me lule në memorialin “Nënë Shqipëri” në Varrezat e Dëshmorëve duke nderuar kështu gjakun dhe sakrificën e të rënëve që më 29 nëntor të vitit 1944 çliruan Shqipërinë nga pushtuesit nazi-fashist.

petritvasililivefacebook5

Në vazhdën e takimeve të zhvilluara nga LRI dhe LGI më parë Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar mbrëmjen e sotme një tjetër debat “live” me pyetje dhe përgjigje në rrjetin social “Facebook”. Zëvendëskryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka zhvilluar një debat me pyetje-përgjigje në kohë reale.

metanetetove100vjet

Me ftesë të Kryetarit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni z. Menduh Thaci, Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Ilir Meta, mori pjesë në ceremoninë e festive të 100 Vjetorit të Pavarësisë në Tetove.

Përmbyllja e festimeve zhvillohet në kuadër të nismës "100 Vjet pa Shqipëri" të ndërmarrë nga PDSH. 

Z. Meta, në kuadër tv fesimeve mori pjesë nv zbulimin e pllakës dhe fotografisë pvrkujtimore tv ish Kryetarit të PDSH z. Arben Xhaferri në qendvr të Tetovvs, në prani të mijvra qyetarvve dhe bashkvkombasve. 

Më pas ceremonia u transferua në Pallatin e Kulturës ku u mbajt Akademia Solemne me pjesëmarrjen e qindra qytetarëve, gjatë së cilës u mbajt një minutë heshtje nv nderim tv z. Arben Xhaferri. 

ilirmeta28nentorpogradec

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ishte ditën e sotme në një takim festiv me anëtarët dhe simpatizantët e LSI –së në qytetin e Pogradecit . Ky takim shumë entuziast u organizua në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë së shtetit shqiptar. Në fjalën e tij përshëndetëse para qindra qytetarëve pogradecarë z. Meta uroi 100 –vjetorin e Pavarësisë, 100 vjetor i cili sipas tij e gjen Shqipërinë në NATO, qytetarët e së cilës udhëtojnë pa viza”.

ilirmetapaskuqankonsensus

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga Zv. Kryetari i LSI-së –së, Petrit Vasili, ka zhvilluar mbrëmjen e sotme një takim me strukturat e LSI-së në Komunën e Paskuqanit. Në këtë takim u bë një analizë e punës së bërë deri më tani nga struktura e LSI-së atje dhe u përcaktuan objektivat për të ardhmen. Lideri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, në fjalën e tij është shprehur se politika shqiptare është e papërgjegjshme dhe po pengon integrimin evropian të vendit.

takimfb-brunasilvaplan

Nënkryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Brunilda Paskali, dhe Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun e këtij forumi, Silva Caka, kanë zhvilluar një debat me pyetje-përgjigje në kohë reale.

Pas tre takimeve të zhvilluara nga Lëvizja Rinore për Integrim, mbrëmjen e sotme Lëvizja e Gruas për Integrim ka organizuar një tjetër debat “live” me pyetje dhe përgjigje në rrjetin social “Facebook”. Nënkryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Brunilda Paskali, dhe Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun e këtij forumi, Silva Caka, kanë zhvilluar një debat me pyetje-përgjigje në kohë reale. Ato iu përgjigjen pyetjeve te një auditori të gjerë, kryesisht studentë dhe gjimnazistë për mundësitë që u ofron LSI-ja, që gratë dhe vajzat shqiptare të kenë akses në vendimmarrjen në politikë dhe alternativat që ofron LSI për zgjidhjen e çështjeve të punësimit apo edhe rritjes së rolit të gruas në shoqërinë shqiptare.

kgj-vlore Lëvizja e Gruas për Integrim organizoi dje një aktivitet shumë të veçantë në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë së shtetit shqiptar. Në aktivitetin të titulluar “LGI, 100 vjet pavarësi kombëtar”, qindra gra e vajza të Lëvizjes Socialiste për Integrim u mblodhën në qytetin e Vlorës për të nderuar të gjithë ata që bëjnë të mundur krijimin e shtetit shqiptar por edhe për të promovuar vlerat historike dhe turistike të këtij qyteti. Ndalesat e grave dhe vajzave të LGI-së ndër të tjera ishin Manastiri i Zvërnecit dhe Muzeumi i Pavarësisë në Vlorë. Në një prononcim për mediet e pranishme në këtë aktivitet të rëndësishëm, kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Klajda Gjosha, u shpreh se “i bëj thirrje të gjithë shqiptarëve, të gjitha nëna ve shqiptare, të gjitha grave dhe vajzave shqiptare, të ecin më shpejt dhe së bashku me Lëvizjen e Gruas për Integrim në 100 vitet e ardhshme për një Shqipëri më të zhvilluar evropiane”. “Ju faleminderit për këtë mundësi. Në fakt është një kënaqësi shumë e madhe që sot Lëvizja e Gruas për Integrim ndodhet në qytetin e Vlorës, aty ku me të vërtetë historia ka shënuar pikë shumë të rëndësishme në historinë e kombit shqiptar

luan-rama

Mirëdita të gjithëve! Më lejoni që në emër të Lëvizjes Socialiste për Integrim të shpreh keqardhje dhe indinjatë për gjuhën e rëndë dhe për zhargonin vulgar të përdorur dje gjatë seancës së zhvillimit të punimeve të Kuvendit të Shqipërisë, çka për fat të keq dëshmon sërish se standardi i reflektimit me përgjegjshmëri dhe në përputhje me frymën që kërkon i gjithë procesi i integrimit evropian lë për të dëshiruar. Lëvizja Socialiste për Integrim distancohet nga sjellje të tilla që nuk kanë asgjë të përbashkët me etikën parlamentare, me etikën qytetare dhe me frymën evropiane të partneritetit midis faktorësh dhe aktorësh të rëndësishëm politikë në jetën parlamentare. Jemi në një moment të rëndësishëm, jemi në një moment historik, jo thjesht dhe vetëm nga fakti se jemi në vigjilje të 100- vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë por edhe prej detyrimit që lidhet me angazhime prioritare dhe të rëndësishme që ka marrë Shqipëria në kuadër të procesit të anëtarësimit në Bashkimin Europian.