Author: admin-lsi

30012013

Do të doja të vlerësoja lajmin më të fundit që ka të bëjë me vizitën e pritshme në ditët në vijim të Komisionerit për Zgjerimin, z. Stefan Fule, si një mundësi të artë për politikën shqiptare për të bashkuar të gjitha energjitë dhe përpjekjet për të kaluar këtë moment stanjacioni lidhur me marrjen e statusit të vendit kandidat dhe në radhë të parë me miratimin e dy ligjeve dhe të rregullores për procedurat parlamentare, të cilat presin prej kohësh në Kuvend për tu miratuar dhe që përbëjnë minimumin jetik në mënyrë që komisioni të bëjë përsëri përpjekjet e tij për të favorizuar dhënien e statusit të vendit kandidat nga ana e Këshillit të Bashkimit Europian për Shqipërinë.

klajdagjosha20012013

Në vazhdën e takimeve të zhvilluara më parë, Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar një tjetër debat “live” me pyetje dhe përgjigje në rrjetin social “Facebook”. Kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Klajda Gjosha, ka zhvilluar një debat me pyetje-përgjigje në kohë reale. Znj. Gjosha i është përgjigjur pyetjeve të një auditori të gjerë për çështje të ndryshme të politikës, të përqendruara në çështjene rëndësishme të pjesëmarrjes së gruas në politikë dhe rolin e saj në vendimmarrje. Sonte, live në Facebook, në eventin e përhershëm të së martës, Klajda Gjosha mbajti një qëndrim të fortë për mbështetjen që LSI i jep grave në Shqipëri. "Ne jemi ndjerë gjithmonë të vlerësuara për mbështetjen dhe të pasurit një rol të rëndësishëm jo vetëm në familje, por dhe në shoqëri, ashtu si burrat", tha ajo.  Shqiptarët parashtruan një varietet pyetjesh online, lidhur me rolin e gruas dhe sesi pjesëmarrja e tyre në procesin politik do të ndihmoj në krijimin e më shumë mundësive në të ardhmen.

ilirmeta29012013

Lëvizja e Gruas për Integrim ka organizuar sot tek Hotel “Tirana International” një tryezë të rrumbullakët për rritjen e rolit të gruas në shoqëri, çështjen e dhunës ndaj grave dhe barazisë gjinore, me temën “Për një shoqëri aktive, jo indiferente”.
Në këtë tryezë mjaft të suksesshme kanë marrë pjesë përfaqësues të institucioneve të rëndësishme ndërkombëtare, përfaqësues të shoqëria civile, përfaqësues të medieve më të rëndësishme në vend etj. Më konkretisht nderuar me prezencën dhe kontributin e tyre në të këtë tryezë ambasadorja e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, zonja Zineb Touimi-Benjelloun, koordinatore e Përhershme e Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, Znj. Alenka Verbole, Përfaqësuese e Departamentit të Demokratizimit të  OSBE, përfaqësues nga Ambasada Amerikane, Mentor Kikia, gazetar dhe anëtar i shoqërisë civile, kryetar i “Alternativa Civile”, përfaqësuese nga Forumet e Gruas nga partitë e tjera politike, përfaqësuese nga institucione të ndryshme të administratës publike, si Bashkia e Tiranes, Debaskon – Këshilli i Ministrave dhe Ministria e Punës, Heshtjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, përfaqësues nga OJF të ndryshme që operojnë në Shqipëri, profesoresha dhe akademike nga universitetet e vendit, personalitete të rëndësishme të Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe Lëvizja së Gruas për Integrim.

monikakryemadhi14012013

Monika Kryemadhi, një ndër aktivistet kryesore të momenteve të para të themelimit të Forumit Rinor Eurosocialist FRESSH, rrëfen detaje interesante të betejës politike midis të rinjvë të këtij formi dhe lidershipit të atëhershëm të PS. Peripecitë e rrugës që ndoqën Ilir Meta, Pandeli Majko, Ilir Zela, Ndre Legisi e të tjërë, në betejen e ashpër politike me Fatos Nanon dhe pjesën tjetër të lidershipit të PS, të cilët vinin nga një karrierë politike nga e shkuara komuniste e PS-së, si PPSH dhe iu bashkohej edhe një kategori intelektualësh të angazhuar në funksione të larta të partisë. Lufta e përhershme deri në largimin e bërthamës së FRESSH nga PS në vitin 2004, kur beteja Nano – Meta arriti kulmin në kongresin e dhjetorit 2003.

nasipnaco080113

Në vazhdën e takimeve të zhvilluara më parë, Lëvizja Socialiste për Integrim ka zhvilluar një tjetër debat “live” me pyetje dhe përgjigje në rrjetin social “Facebook”. Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim për Qarkun e Beratit, Nasip Naço, i është përgjigjur pyetjeve të një auditori të gjerë për çështje të ndryshme të politikës dhe se çfarë ofron LSI ndryshe nga pjesa tjetër e politikës. I pyetur në lidhje me koalicionin për zgjedhjet e ardhshme z. Nacoo deklaroi se LSI do të bëjë koalicion në zgjedhjet e ardhshme me të gjithë ato që kanë prioritete e tyre punësimin e të rinjve dhe integrimin e vendit, që janë të rëndësishme për të gjithë shqiptarët. “Unë besoj që LSI nuk niset nga numrat sesa do të marrë.

kryesia07012013

Përshëndetje të gjithëve! Është kënaqësi që të zhvillojmë sot mbledhjen e parë të Kryesisë së re të zgjedhur pas konventës pikërisht në këtë fillim të vitit të ri 2013. Me këtë rast dua të shpreh besimin tim se kjo Kryesi e zgjedhur nga konventa e fundit e LSI-së, e cili ishte një demonstrim kuptimplotë dhe mjaft shpresëdhënës për një politikë më të mbarë, me konstruktive dhe më alternative për vendin, do të jetë në nivelin e përgjegjësive që vendosi kjo konventë për të ardhmen e kësaj force politike dhe ajo çfarë është më e rëndësishme për perspektivën e të gjithë zhvillimeve politike dhe demokratike në vend.

500

Në emër të Lëvizjes Socialiste për Integrim, shprehim keqardhjen për deklaratat e fundit të Kryeministrit të Serbisë, z. Ivica Daçiç, përmes të cilave kërcënohet popullësia shqiptare e Luginës së Preshevës me heqjen e monumentit dedikuar dëshmorëve të rënë të Ushtrisë Clirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.

ilirmetakrutjes281212

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, ka zhvilluar një takim mjaft entuziast të zhvilluar në Komunën e Krutjes me anëtarë dhe simpatizantë të LSI-së në këtë komunë si edhe në Komunat Bubullimë edhe Kolonjë, komuna të Qarkut të Fierit. Në fjalën e tij para qindra të pranishmëve z. Meta deklaroi se LSI është sot më e vendosur se asnjëherë tjetër që potencialin e jashtëzakonshëm të banorëve të Krutjes, Bubullimës, Kolonjës por edhe të gjithë Myzeqesë për zhvillimin dhe mirëqenien e të gjithë vendit, ta vërë më mirë në lëvizje në të ardhmen përmes rritjes dhe fuqizimit të skemave mbështetëse për prodhimet bujqësore, për agro-përpunimin, për uljen e kostove të prodhimeve tuaja.

ilirmeta281212

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama, ishte sot në një takim të zhvilluar me anëtarë dhe simpatizantë të LSI-së në Komunën e Ndërmenasit në Qarkun e Fierit. Në fjalën e tij në këtë takim z. Meta deklaroi se forcat politika shqiptare duhet të lënë mënjanë taktikat destruktive dhe të garantojnë që zgjedhjet e vitit të ardhshëm të jenë model i shkëlqyer i demokracisë. Z. Meta u shpreh i bindur që në këto zgjedhje Lëvizja Socialiste për Integrim do të konfirmojë përkrahjen në rritje dhe përkrahjen e jashtëzakonshme që ajo gëzon në të gjithë Qarkun e Fierit dhe në të gjithë Shqipërinë.

luanramardk231212

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, ka marrë pjesë në Kongresin e Rilindjes Demokratike Kombëtare në Maqedoni. Ky kongres u zhvillua në Tetovë. Luan Rama në fjalën e tij para 600 delegatëve që merrnin pjesë në këtë kongres deklaroi se integrimi evropian është prioriteti kombëtar i të gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen. Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim deklaroi se faktorët politikë shqiptarë në Maqedoni duhet të orientohen nga interesat kombëtare. Z. Rama u shpreh se është i domosdoshëm partneriteti dhe bashkëpunimi për procesin e integrimit evropian. Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, ndër të tjera u shpreh se LSI vlerëson rolin konstruktiv të shqiptarëve në Maqedoni.