Author: admin-lsi

PetritVasili.17.06.2014

Deklaratë e kryetarit të grupit parlamentar të LSI-së, z. Petrit Vasili

Vasili: Ne jemi në mbështetje të plotë dhe të pa ekuivok ndaj Policisë së Shtetit dhe veprimit të saj në terren

Vasili: E tërë politika shqiptare, pa asnjë ndasi, pa asnjë dallim, duhet të jetë e rreshtuar në mënyrë të qartë në krah të Policisë së Shtetit

EdmondPanarit.15.05.2014

Marrëveshja i hap rrugën strukturave përbërëse që të hartojnë programe dypalëshe më të detajuara për të bashkëpunuar në fushat kërkimore-shkencore mbi bazën e mirëkuptimit dhe përfitimit të ndërsjellë

Marrëveshja Ad hoc parashikon transferimin e 61 000 kultivarë ulliri autokton të Shqipërisë së mesme të prodhuar në serat eksperimentale nga Universitetit Bujqësor i Tiranës tek fermerët

LuanRama.13.05.2014

Luan Rama pritet në Departamentin Amerikan të Shtetit nga Drejtori për Çështjet e Europës Juglindore, z. Jonathan Moore.

L.Rama : Reforma në drejtësi dhe ajo territoriale administrative janë prioritete për Shqipërinë

Anëtari i Komisionit të Sigurisë, z. Luan Rama pritet në Departamentin Amerikan të Shtetit nga Drejtori për Çështjet e Europës Juglindore, z. Jonathan Moore.

EdmondPanariti.10.05.2014

Ministri Edmond Panariti inspekton farmacitë bujqësore dhe kushtet e tregtimit në Luz të Kavajës

Ministri Edmond Panariti dhe Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) ka sekuestruar një sasi të konsiderueshme kontrabandë që shiteshin nga persona të pa autorizuar, si pesticide dhe insekticide

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave z. Edmond Panariti apel fermerëve që të blejnë pesticide e insekticide të certifikuara

LuanRamaPetritVasili06.05.2014 

Deputetët e Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Luan Rama, z. Petrit Vasili dhe znj. Kejdi Mehmetaj homazhe në bustin e Qemal Stafës me rastin e 5 Majit

Luan Rama: 5 Maji një moment reference për sakrificat sublime dhe për heroizmin shembullor që ka demonstruar populli ynë në Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare

Rama: 5 Maji është edhe dita e rënies së Heroit të Popullit, Qemal Stafa me emrin e të cilit i gjithë atdheu, Shqipëria simbolizon tërë atë sakrificë, simbolizon heroizmin e madh

LRI29.04.2014

LRI: Të vendosur për t'i ofruar rinisë shqiptarë një sistem arsimor që sjell punësim

Lëvizja Rinore për Integrim ka zhvilluar një bashkëbisedim mes studentëve shqiptarë dhe disa pedagogëve anglezë mbi ndryshimet e sistemit arsimor shqiptar me atë anglosakson.

Ky aktivitet u zhvillua në ambientet e Muzeut Kombëtar dhe merrnin pjesë qindra të rinj. Ndër të ftuarit ishin Liam Ëidman, drejtori i studentëve ndërkombëtarë për 'Queen Mary University' në Londër, si dhe Megan Harper nga 'Cambridge Education Group'.

IlirMeta15.04.2014

Konferenca për shtyp e Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta

Ilir Meta: "Standard & Poor's" rikonfirmon vendimin e drejtë dhe të domosdoshëm që qeveria mori duke firmosur marrëveshjen me FMN-në

Meta: Kërcënimi për protesta, e drejtë e opozitës, por tingëllon absurde kur refuzon këtë konsensus të ofruar në mënyrën më gjeneroze

Meta: Edhe pse këto vota janë, prej gati tre muajsh ne jemi duke pritur opozitën që të marrë përgjegjësitë e saj

Meta: Ftoj të gjithë aktorët në Kuvend të bashkëpunojnë në respektimin e Rregullores dhe me një klimë sa më bashkëpunuese në Parlament

Jam i kënaqur që këtë fillimjave ta nis komunikimin me ju për të vlerësuar si një lajm tepër pozitiv dhe domethënës rishikimin e bërë nga Agjencia prestigjioze "Standard & Poor's" për vlerësimin në lidhje me ekonominë shqiptare duke e ripozicionuar atë në një kohë të shkurtër nga nota "negative", në notën "e qëndrueshme" sot.